Reklama

Czas na filmową podróż szlakiem Via Carpatia

Opublikowano:
Autor:

Czas na filmową podróż szlakiem Via Carpatia - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Mamy dla naszych Czytelników zaproszenie na niezwykłą imprezę filmową. W dniach 10-12 czerwca w rzeszowskim Kinie Zorza odbędzie się trzeci przegląd Kino Via Carpatia.

To właśnie w Rzeszowie narodziła się idea połączenia północnej i południowej Europy szlakiem komunikacyjnym biegnącym przez wschodnie obrzeża Unii Europejskiej. Stąd także pomysł na przegląd filmowy. Jego celem jest popularyzowanie dorobku kinematografii państw położonych wzdłuż powstającej Via Carpatii, czyli Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji, i takich, jak Łotwa, Estonia, Turcja. To wszystko już 10-12 czerwca w rzeszowskim Kinie Zorza.

CZYTAJ TAKŻE:

Na dobry początek całego przeglądu organizatorzy zapraszają na debiut fabularny greckiego reżysera Christosa Nikou "Niepamięć" o mężczyźnie w średnim wieku dotkniętym amnezją z powodu wirusa. Potem czeka na wszystkich premiera. Dramat Ivana Ostrochovský’ego "Słudzy" o młodych kandydatach na księży poddawanych presji komunistycznego państwa.

O tym, że rocznice wcale nie muszą być nudne, przekonają się widzowie dwóch znakomitych polskich dokumentów: pokazywanego w 40. rocznicę powstania Solidarności głośnego filmu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego "Solidarność według kobiet" z 2014 roku, oraz pokazywanego w 100. rocznicę urodzin Tony’ego Halika filmu Marcina Borchardta "Tony Halik".

Chwilę odpoczynku zapewni turecki dokument Ceyda Toruna "Kedi" o życiu kotów w Stambule i ich związkach z ludźmi. Fani północnych, bałtyckich klimatów powinni ciepło przyjąć dramat łotewski "Marzenia" o rodzeństwie samotnie wychowującym się na prowincji.

Filmy to jedno. Widzowie będą mogli się spotkać z twórcami i naukowcami. Po projekcji "Solidarności według kobiet" z widzami spotka się reżyser Piotr Śliwowski, a po "Sługach" będzie mówiła znawczyni kina słowackiego prof. Jadwiga Hučková z Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ.

Wydarzenie ma bezpłatny charakter, zaproszenia są dostępne w kasie kina i w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Liczba miejsc w kinie jest ograniczona ze względów sanitarnych. Organizatorzy: Kino Zorza, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy