Reklama

Dominik Łazarz: władza chce pozbawić Polaków niezależnych mediów!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum autora

Dominik Łazarz: władza chce pozbawić Polaków niezależnych mediów! - Zdjęcie główne

Dominik Łazarz, autor artykułu, ekonomista, doktorant rzeszowskiej WSIiZ | foto Archiwum autora

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Komentarz Ostatnie posiedzenie Sejmu RP w 2021 roku zapisze się niechlubnie w dziejach polskiej demokracji. Posłowie władzy z pogwałceniem regulaminu Sejmu RP przyjęli kontrowersyjne prawo nazywane w skrócie „Lex TVN”. Musimy mieć świadomość, że jeżeli zostanie ono ostatecznie przyjęte to będzie oznaczało, że rządzący odbierają nam prawa człowieka, do których należy m.in. dostęp do informacji i pluralizm mediów.

Przyjęta przez Sejm RP głosami tzw. zjednoczonej prawicy oraz posłów Kukiza nowelizacja ustawy medialnej, oznacza, że TVN będzie mieć problemy z nadawaniem w Polsce. Sama procedura głosowania w dniu wczorajszym odbyła się w atmosferze skandalu i łamania regulaminu Sejmu RP. 

Co oznacza „Lex TVN”?

To nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, a zmiana generalnie polega na tym, że podmiot działający w Polsce może nadawać, gdy ma siedzibę w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i dodatkowo nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. Co automatycznie wyklucza TVN, który należy do amerykańskiego właściciela, ale mającego spółkę „córkę” w UE i jednocześnie EOG.

Niestety, to jest moim zdaniem, kolejny krok do całkowitej likwidacji niezależności rynku medialnego, ponieważ dziś władza zabiera się za TVN, już upartyjniła media publiczne i większość regionalnych gazet, a kolejny krok to mogą być np. portale lokalne, a potem także media społecznościowe.

Warto dodać, że niezależność mediów to podstawa każdej demokracji, a także gwarancja respektowania praw człowieka, a tym samym funkcjonowania Polski w UE. Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za wartości i przejrzystość, wyraziła zaniepokojenie próbą likwidacji niezależnych mediów w Polsce, a także zapowiedziała kroki, które mają temu zapobiec. Jednak przy wizji Polexit, który szykuje nam PiS, niestety to głos, który nie dotrze ani do władzy, ani do prezydenta, który mógłby zastopować to haniebne prawo. 

* * * * *

Dominik Łazarz, autor artykułu, ekonomista, doktorant rzeszowskiej WSIiZ, ekspert ds. UE Europe Direct w Rzeszowie oraz Gdańsku. Pełnił m.in. funkcję dyrektora Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy