Reklama

Szokująca zbrodnia w Kopkach. Wiemy, dlaczego sąd zdecydował o odebrani dzieci!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KWP Rzeszów

Szokująca zbrodnia w Kopkach. Wiemy, dlaczego sąd zdecydował o odebrani dzieci! - Zdjęcie główne

Zdjęcie z miejsca tragedii | foto KWP Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historie kryminalne 41-letnia Magdalena V., używając noża, popełniła samobójstwo i zabiła dwójkę swoich dzieci: 4-latka i 6-latke. Bała się, że jej mąż, który jest obywatelem Niemiec, wywiezie maluchy zagranicę, gdyż Sąd Okręgowy w Rzeszowie zdecydował, że dzieci mają trafić w ręce ojca. Znamy oficjalne oświadczenie sędziów orzekających w tej sprawie.

O szczegółach tragedii pisaliśmy w ubiegłym miesiącu. Poniżej zamieszczamy pełny komunikat Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który zasądził o przekazaniu dzieci ojcu. 


W związku ze śmiercią matki i dwojga jej dzieci w dniu 30.03.2021r. w trakcie procedury związanej z wykonywaniem orzeczenia Sądu Okręgowego w Rzeszowie informuję, że w dniu 19.10.2020r. w sprawie I Ns 174/20 Sąd Okręgowy w Rzeszowie w oparciu o postanowienia Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w Hadze dnia 25.10.1980r., nakazał powrót dwojga małoletnich do miejsca ich stałego pobytu w Niemczech. 

Wnioskodawcą w sprawie był ojciec dzieci, a uczestniczką matka. Ponadto w postępowaniu brali udział Prokurator Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie i Rzecznik Praw Dziecka. 

W toku postępowania Sąd stwierdził bezprawne zatrzymanie dzieci przez matkę na terenie Polski. Jednocześnie ustalił, w oparciu o opinie psychologiczne, że małoletni otwarcie i naturalnie deklarują chęć powrotu do Niemiec. Dzieci takie stanowisko uzasadniały przebywaniem tam ojca, za którym tęsknią oraz innych ważnych dla nich osób. Biegli wskazali, że deklaracje te są autonomiczne, poparte autentycznymi emocjami. 

Postanowienie Sądu Okręgowego w Rzeszowie zostało zaskarżone apelacją przez uczestniczkę – matkę dzieci. Postanowieniem z dnia 16.02.2021r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację, a postanowieniem z dnia 25.02.2021r. oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania prawomocnego już orzeczenia. 

Należy podkreślić, że przedstawiciel Rzecznika Praw Dziecka na każdym etapie postępowania popierał wniosek ojca dzieci. W trakcie postępowania przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie nie ujawniono informacji, które wskazywałyby na problemy zdrowotne matki dzieci. 

Podkreślenia wymaga, że postępowanie, jakie toczy się w oparciu o Konwencję Haską, nie rozstrzyga kwestii władzy rodzicielskiej, w tym również, który z rodziców ma przyznaną nad nimi opiekę. Postępowanie to rozstrzyga jedynie kwestię czy doszło do bezprawnego zatrzymania dzieci w kraju nie będącym miejscem ich stałego pobytu i czy w związku z tym należy nakazać powrót małoletnich do ich miejsca zamieszkania.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy