Reklama

Rzeszów na fotografiach sprzed blisko stu lat. Niesamowita podróż w czasie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Oto kolejna część przedstawiająca Rzeszów na początku dwudziestego wieku. Wszystkie fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobacz, jak zmieniała się stolica województwa podkarpackiego.

Prezentujemy kolejne stare fotografie stolicy Podkarpacia. Na zdjęciach możemy zobaczyć, jak wyglądały kościoły, ulice, najważniejsze budynki takie jak ratusz, zamek i jak zmienił się rzeszowski Rynek.

W galerii mamy sporo zdjęć z okresu 20-lecia międzywojennego, ale także i czasu autonomii galicyjskiej. Właśnie wtedy rozwój miasta związany był z budową linii kolejowych, a także rozbudową sieci dróg. Rzeszów uzyskiwał kolejno połączenia kolejowe z Krakowem (1858), Lwowem (1861), Sandomierzem (1887), Jasłem (1890) i Rozwadowem (1900). Linie te dawały możliwość dotarcia do Austrii, Niemiec, Czech, na Węgry. Do ważniejszych połączeń w ruchu kołowym, obok "traktu cesarskiego' Kraków – Lwów, należały drogi do Radomyśla Wielkiego (przez Głogów, Kolbuszową, Mielec) i Niska.

Historia Rzeszowa po pierwszej wojnie światowej to rozwój działalności społecznej, oświatowej i sportowej. W latach 1937-1939 Rzeszów stał się ważnym ośrodkiem przemysłu maszynowego, co wiązało się z budową Centralnego Okręgu Przemysłowego. To wszystko brutalnie przerwał wybuch drugiej wojny światowej.

Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zapraszamy do galerii.

Artykuł pochodzi z portalu rzeszow24.info. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy