Reklama

Ślady przeszłości na wykopaliskach w Walawie. Odkryto monetę cesarza rzymskiego Hadriana [FOTO]

Opublikowano: 2 grudnia 2020 14:41
Autor: Grzegorz Lipiec

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

historia Wykopaliska archeologiczne w Walawie w powiecie przemyskim przyniosły lokalnym badaczom wiele cennych znalezisk.

Badania archeologiczne w Walawie w powiecie przemyskim zostały zlecone w celu uchwycenia wczesnośredniowiecznego cmentarzyska. Miały to być potencjalne miejsca pochówku, ale okazały się chybione. Za to na wschód od stanowiska numer 1 zarejestrowano dwa bardzo wyraźne zaciemnienia, które okazały się ziemiankami z okresu wpływów rzymskich.

- W trakcie prowadzonych prac wykopaliskowych na obszarze 14,1 ara znaleziono 13 obiektów w tym: 4 z okresu wpływów rzymskich 3 obiekty związane z okresem nowożytnym, 2 obiekty z XX wieku oraz 4 nieokreślone chronologicznie.

- komentuje na swoim Facebooku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Najciekawszym obiektem okazała się ziemianka oznaczona przez archeologów numerem 1, gdzie znaleziono 1597 fragmentów ceramiki oraz 7 zabytków metalowych, w tym srebrną zapinkę i monetę cesarza rzymskiego Hadriana. Około 20 metrów na południowy-wschód znaleziono drugą ziemiankę. Tam z kolei było ponad pół tysiąca zabytków!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.