Reklama

Sandomierz na archiwalnych fotografiach. Unikatowe ujęcia "Małego Rzymu" z okresu Drugiej Rzeczpospolitej, drugiej wojny światowej, a także Polski Ludowej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Piękne zabytkowe miasto położone nad Wisłą dzięki serialowi "Ojciec Mateusz" przeżywa w ostatnich latach prawdziwy boom turystyczny. Zobaczcie zatem jak Sandomierz prezentuje się na archiwalnych fotografiach. W galerii są ujęcia dobrze znanego Ratusza, Starego Miasta, a także wielu innych zabytków, które tak chętnie są odwiedzane również przez mieszkańców Podkarpacia.

Sandomierz leży tuż przy granicy województw podkarpackiego oraz świętokrzyskiego, nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach - dlatego też nazywany jest "Małym Rzymem". W średniowiecznej Polsce, obok Wrocławia oraz Krakowa, zaliczone zostało przez Galla Anonima do trzech głównych siedzib Królestwa Polskiego. Historia jest tutaj na każdym kroku.

Początki osadnictwa na tym terenie i w jego regionie sięgają najdawniejszych czasów. Świadczą o tym dokonywane w obrębie miasta i okolic liczne odkrycia archeologiczne. Ślady pierwszej obecności człowieka na tym obszarze pochodzą z młodszej epoki kamiennej - neolitu (5200 p.n.e. - 1700 p.n.e.). Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są: średniowieczny układ urbanistyczny miasta oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski - kościół św. Jakuba. Sandomierz jest ściśle związany z wydarzeniami historycznymi Polski.

Tu przebywali królowie, książęta i wiele innych ważnych osobistości, pozostawiając po sobie liczne pamiątki. Najważniejszym gościem we współczesnych czasach był Papież Jan Paweł II, który odwiedził miasto 12 czerwca 1999 roku.

Zapraszamy was do galerii zdjęć. Tam znajdziecie fotografie przed 100 lat, są także archiwa z czasów drugiej wojny światowej oraz lat 70-tych dwudziestego wieku, kiedy Stare Miasto było miejscem wielu prac renowacyjnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy