Reklama

Pielgrzymki na Jasną Górą na archiwalnych fotografiach. Zobacz, jak wyglądała droga do "Czarnej Madonny" blisko sto lat temu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia 4 sierpnia ruszyła 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. Wierni rozpoczęli swój marsz z czterech miejscowości: Sandomierza, Stalowej Woli, Janowa Lubelskiego oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Zobaczcie zatem jak wyglądało pielgrzymowanie blisko sto lat temu, a także w okresie Polski Ludowej.

Ze Stalowej Woli wyruszyło aż 400 osób, ale są także pielgrzymi jednodniowi - 700 osób. Ta druga grupa do danego miejsca dojeżdża autokarem, potem rusza pieszo określony odcinek i autokarem jedzie do sanktuarium na Jasnej Górze, gdzie będą uczestniczyć w wieczornym Apelu Jasnogórskim.

Zasadnicza grupa pielgrzymkowa ma do przejścia 230 kilometrów i na Jasną Górę dotrze 12 sierpnia. Z Diecezji Sandomierskiej idą cztery kolumny - ostrowiecka, sandomierska, stalowowolska oraz janowska. Tym razem jej hasłem jest "Maryja znakiem nadziei i pokoju". Historia pielgrzymowania z Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę ma swój początek w 1984 roku. 5 sierpnia 1984 roku po raz pierwszy spod sandomierskiej Bazyliki Katedralnej wyruszyła Piesza Pielgrzymka Ziemi Sandomierskiej na Jasną Górę. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Jerzy Karbownik - wikariusz parafii św. Józefa w Klimontowie. Ks. Jerzemu pomagał również ks. Czesław Wawrzyńczak. Grupę sandomierską poprowadził ks. Marek Kozera, a pomagali mu ks. Zygmunt Niewadzi, ks. Ignacy Ziembicki, ks. Andrzej Głogowski i ks. Jerzy Lewiński.

Z RZESZOWA

Dłuższa jest tradycja pielgrzymowania z Rzeszowa. Inicjatorem Rzeszowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę jest ksiądz Franciszek Rząsa, który 1973 roku po raz pierwszy wyruszył na pątniczy szlak w Pielgrzymce Warszawskiej, pielgrzymując w niej przez kolejne trzy lata. Już w roku 1976 wśród pielgrzymów warszawskich znajdowała się grupa rzeszowskich studentów z Akademii Rolniczej, którzy wraz ze swoim duszpasterzem – Ks. Franciszkiem, Ks. Eugeniuszem Królikiem i kilkoma klerykami Seminarium Przemyskiego, podążali w piętnastej grupie młodzieżowej.

W 1978 roku, 5 sierpnia po raz pierwszy spod Rzeszowskiej Fary wyruszyła zorganizowana grupa licząca 186 pątników. 13 sierpnia dołączyła ona na Górze św. Anny pod Mostowem do Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej, aby w następnym dniu razem wejść na Jasną Górę.

W galerii możecie zobaczyć zdjęcia z pielgrzymek w okresie międzywojennym, a także wspomnienia z wizyt na Jasnej Górze w czasie Polski Ludowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy