W polskiej tradycji ludowej Niedzielę Palmową określano też Kwietną bądź Wierzbną. W tym dniu święcono palmy, które według tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą lat osiemdziesiątych IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na inne kraje. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza. Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.
CZYTAJ TAKŻE:
Wykonywanie palm wielkanocnych ma już wielowiekową tradycję. Przygotowywane były z gałązek wierzby, malin, porzeczek, bukszpanu, barwinka czy borówki. Obecnie tradycja wykonywania palm zachowała się głównie na Kurpiach i na Podkarpaciu.
W Narodowym Archiwum Cyfrowym można znaleźć zdjęcia z Niedzieli Palmowej w 1935 roku. Zobaczcie jak kiedyś wyglądał ten dzień.
Komentarze (0)