Reklama

NIEDZIELA PALMOWA dawniej. Zobaczcie jak kiedyś wyglądał ten dzień [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Chrześcijańska liturgia Niedzieli Palmowej wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z 1935 roku. Fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

W polskiej tradycji ludowej Niedzielę Palmową określano też Kwietną bądź Wierzbną. W tym dniu święcono palmy, które według tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą lat osiemdziesiątych IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na inne kraje. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza. Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży

CZYTAJ TAKŻE:

Wykonywanie palm wielkanocnych ma już wielowiekową tradycję. Przygotowywane były z gałązek wierzby, malin, porzeczek, bukszpanu, barwinka czy borówki. Obecnie tradycja wykonywania palm zachowała się głównie na Kurpiach i na Podkarpaciu

W Narodowym Archiwum Cyfrowym można znaleźć zdjęcia z Niedzieli Palmowej w 1935 roku. Zobaczcie jak kiedyś wyglądał ten dzień.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy