Reklama

Nie żyje ostatni żołnierz Oddziału "Jędrusie"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Tarnów

Nie żyje ostatni żołnierz Oddziału "Jędrusie" - Zdjęcie główne

Pułkownik Mieczysław Korczak | foto Urząd Miasta Tarnów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia 5 września w wieku 101 lat zmarł ostatni żołnierz Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie" - pułkownik Mieczysław Korczak.

Zmarł Mieczysław Korczak - żołnierz Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie", który w trakcie drugiej wojny światowej działał w okolicach Sandomierza, Gór Świętokrzyskich, Połańca, Tarnobrzega oraz Mielca, żołnierz Armii Krajowej, a po wojnie lekarz dentysta i społecznik.

CZYTAJ TAKŻE:

Mieczysław Korczak urodził się w 1921 roku w Połańcu. Od 16 roku życia pracował w gabinecie stomatologicznym znanego warszawskiego lekarza Stolarskiego, który odkrył w nim duży talent. W rodzinne strony Korczakowie wrócili w 1942 roku.

Szybko Mieczysław wstąpił do oddziału Armii Krajowej "Jędrusie", działającego na terenie ziemi kieleckiej i Podkarpacia. W oddziale nosił pseudonimy "Dentysta" oraz "Zagorzujko". Był jednym z autorów konspiracyjnego pisma "Odwet". W tym okresie ścigany był przez gestapo, a później przez NKWD i UB. Trzy razy był aresztowany przez komunistów, przesłuchiwany i torturowany.

Po wojnie ukończył studia stomatologiczne na Akademii Medycznej w Łodzi. Od 1951 roku mieszkał wraz z żoną Janiną i trójką dzieci w Tarnowie.

Mieczysław Korczak odznaczony został: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Partyzanckim AK, ma tytuły zasłużonego dla Miasta Tarnowa, zasłużonego dla Ziemi Krakowskiej oraz Medalem Pro Patria, w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Tarnów niepodległości, uhonorowany został Szablą Niepodległości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy