Reklama

Nie żyje żołnierz Oddziału Partyzanckiego Jędrusie

Opublikowano:
Autor:

Nie żyje żołnierz Oddziału Partyzanckiego Jędrusie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To jeden z ostatnich żołnierzy, który należał do formacji wojskowej, która w trakcie drugiej wojny światowej działała na Podkarpaciu oraz ziemi kieleckiej.

W wieku 96 lat zmarł kapitan Stefan Świerczek "Lew", jeden z dwóch ostatnich żyjących żołnierzy legendarnego Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie". Od 1941 roku oficjalnie zaprzysiężony w szeregach konspiracji. W ostatnich latach częsty uczestnik uroczystości patriotycznych i spotkań kombatanckich. Pogrzeb odbędzie się 4 września, o godzinie 14 w Gawłuszowicach.

Założycielem i pierwszym dowódcą "Jędrusiów" był Władysław Jasiński pseudonim "Jędruś", twórca organizacji konspiracyjnej Odwet w Tarnobrzegu. W okresie marzec–czerwiec 1941 roku Niemcy dokonali licznych aresztowań wśród jej członków, powodując duże trudności w działalności struktur podziemnych. Wydarzenia te spowodowały także wzrost potrzeb finansowych organizacji. Zmusiło to Jasińskiego do podjęcia decyzji o utworzeniu leśnego oddziału dywersyjno-bojowego. "Jędrusie" do momentu rozwiązania w styczniu 1945 roku wsławili się wieloma akcjami bojowymi, a także próbowali się w sierpniu 1944 roku dostać do walczącej Warszawy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE