Reklama

Matura w okresie Polski Ludowej. Zobacz jak wyglądał egzamin dojrzałości naszych rodziców lub dziadków [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Maturzyści do rozpoczęcia egzaminu dojrzałości pozostały godziny. Teraz najważniejszy jest relaks. Dlatego zobaczcie jak wyglądał ten dzień u waszych rodziców, albo dziadków. Oto zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego z 1949 roku, 1950 roku, a także z lat 60-tych dwudziestego wieku.

Przypomnijmy. Matura po raz pierwszy pojawia się w 1812 roku w Księstwie Warszawskim - tak kończyła sie 9-letnia nauka w szkołach departamentowych. W Polsce w 1932 roku przyjęto ustawę o ustroju szkolnictwa i wprowadzono wtedy"małą maturę", którą uczniowie zdawali po ukończeniu czteroletniego gimnazjum ogólnokształcącego lub zawodowego. Po wojnie wprowadzono system 8-klasowej podstawówki i zlikwidowano gimnazja oraz małą maturę.

Co ciekawe mała matura nie uprawniała do podjęcia studiów. Było to możliwe dopiero po zdaniu drugiego egzaminu-matury kończącej dwuletnie liceum ogólnokształcące bądź trzyletnie liceum zawodowe.

Teraz matura jest świadectwem ukończenia ważnego etapu edukacyjnego i przepustką na studia.

MATURA 2022

Egzamin maturalny 2022 w terminie głównym zarówno na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym zostanie przeprowadzony w okresie od 4 do 23 maja. Wszyscy tegoroczni maturzyści będą zdawać obowiązkowo maturę z języka polskiego, matematyki oraz języka nowożytnego i co najmniej jednego wybranego przedmiotu.

Zapraszamy do galerii. Zobaczcie zdjęcia z matury w okresie PRL-u. Jak bardzo różni się od obecnego egzaminu?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy