Reklama

Co za odkrycie w Trześni na Podkarpaciu! Szczątki 200 osób na wielkim cmentarzysku sprzed setek lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 5 lis 2021 15:24
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Grób masowy w którym pochowanych zostało blisko 200 osób, na czaszkach zmarłych między innymi ślady po kulach oraz trepanacji - pisze Arkadia Firma Archeologiczna na swoim Facebooku. Zobacz co znajdowało się pod ziemią w Trześni w powiecie tarnobrzeskim.

Kontynuacja badań archeologicznych na "Starym Kościelisku" w Trześni w powiecie tarnobrzeskim przyniosła ciekawe rezultaty. Już w 2016 roku w tym miejscu znaleziono pochówki z ery przedchrześcijańskiej. Tym razem naukowcy z Firmy Archeologicznej Arkadia pochwalili się znaleziskami z okresu siedemnastego wieku oraz czasów wojen napoleońskich!

- To najbardziej zadziwiające cmentarzysko, jakie spotkałam w swojej karierze. Są tu pochówki pradziejowe, z czasów kultury łużyckiej, następnie wczesnego średniowiecza, z siedemnastego wieku oraz z początków dwudziestego wieku. To, co odkryliśmy, wskazuje, że to tylko mały fragment znacznie większej nekropolii - mówi na łamach WP Katarzyna Oleszek, archeolog z Rzeszowa.

 

Badania w tym rejonie rozpoczęły się przypadkowo. W trakcie podwyższania wałów przeciwpowodziowych na rzece Trześniówce odkryto pierwsze ludzkie kości.

- Obok siebie leżą chrześcijanie, którzy na piersiach czy w dłoniach trzymali medaliki lub krzyże. Ale są zmarli z tej samej epoki, którzy mieli przy sobie monety, srebrne denary. To pokazuje, jak w tej społeczności przenikały się tradycja chrześcijańska i wierzenia pogańskie.

- mówi Katarzyna Oleszek dla wp.pl.

Wszystkie ciała, z wyjątkiem jednego, złożono w kierunku wschód - zachód. Archeolodzy wskazują, że odkryto na przykład czaszki ze śladami po kulach - to pewnie ofiary potyczki zbrojnej, szczątki żołnierza armii napoleońskiej, zakonnik z krzyżem. Według historycznych przekazów na które powołuje się Wirtualna Polska w czternastym wieku w tej okolicy istniał kościół i parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Budowla nie zachowała się do współczesnych czasów. W 2011 roku podczas wzmacniania wałów przeciwpowodziowych odkryto fragmentu muru ceglanego. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy