Reklama

W poniedziałek niszczycielska wichura i burze śnieżne! Będzie niebezpiecznie! Najnowsze prognozy [MAPA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KW PSPS Rzeszów

W poniedziałek niszczycielska wichura i burze śnieżne! Będzie niebezpiecznie! Najnowsze prognozy [MAPA] - Zdjęcie główne

W poniedziałek niszczycielska wichura i burze śnieżne! [ | foto KW PSPS Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Kiedy odetchnęliśmy od piątkowej wichury, zakończonej opadem krupy śnieżnej i pojedynczymi wyładowaniami atmosferycznymi na Podkarpaciu, w poniedziałek (17 stycznia) czeka nas jeszcze bardziej niebezpieczna pogoda. Ostrzegamy przed silną wichurą i burzą śnieżną!

Silny porywisty watr, dochodzący nawet do 110 km/h, obfite opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, towarzyszyć będą mieszkańcom Podkarpacia od godzin porannych, aż do nocy z poniedziałku na wtorek (17/18 stycznia). Meteorolodzy ostrzegają, że nadchodząca zmiana pogody "może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia". 

Istotne niebezpieczeństwo!

- Bardzo silny wiatr w Polsce ponownie wywoła gradient ciśnienia, jaki powstanie między wyżem znad zachodniej Europy i schodzącym z północy przez Rosję ośrodkiem niżowym, dodatkowo rozwinie się niż wtórny. Różnica ciśnienia między północno - wschodnimi krańcami Polski i południowo - zachodnimi może osiągać nawet 27-30 hPa - alarmują autorzy serwisu dobrapogoda24.pl

Nad Podkarpaciem wiatr nabierał będzie na sile do godzin południowych. Apogeum wichury potrwa od około południa do późnego wieczora w poniedziałek. 

Prognozuje się, że porywy wiatru sięgać mogą nawet do 110 km/h. Tak silna wichura może powodować istotne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Niewykluczone są przerwy w dostawie energii elektrycznej, zerwane dachy czy połamane drzewa.

- Miejscami wichura będzie bardzo niebezpieczna - przekazuje serwis dobrapogoda24.pl.

Wichurze towarzyszyć będą opady atmosferyczne, początkowo deszczu, a z biegiem czasu śniegu. Nie wykluczone są burze śnieżne, połączone nawet z wyładowaniami atmosferycznymi. Temperatura w poniedziałek wieczorem spadnie poniżej zera, na drogach będzie ślisko.

Najnowsze modele i prognozy pokazują, że porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze niż wcześniej zakładano. Maksymalna siła to nawet 120 km/h w powiecie niżańskim! Obserwuj sytuację na bieżąco:

 

W przypadku silnego wiatru należy:

 • Usunąć z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr!
 • Zamknąć okna i drzwi!
 • W miarę możliwości wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe!
 • Nie planować wycieczek w góry, nie wychodzić z domu, np. na zakupy!
 • Zabezpieczyć minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw!
 • Przygotować oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładować telefon komórkowy!
 • Nie podchodzić do okien i drzwi!
 • Przebywając w budynku - w centrum huraganu lub trąby powietrznej, należy usiąść pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy;
 • Jeżeli silny wiatr i/lub gwałtowne opady deszczu zaskoczą nas podczas jazdy samochodem najlepiej  nie  kontynuować jazdy  - zatrzymać się i poszukać bezpiecznego schronienia. Nie parkować samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi!
 • Nie szukać schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe!
 • Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku!
 • Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim!
 • W przypadku konieczności uzyskania pomocy lub zgłoszenia interwencji dzwoń na numer alarmowy 112 lub 998.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy