reklama

Unijny ban na plastik! Te rzeczy będą droższe!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Unijny ban na plastik! Te rzeczy będą droższe! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Od 3 lipca w Polsce zaczęła obowiązywać tzw. dyrektywa plastikowa, czyli zakaz wprowadzania do obrotu dziesięciu produktów wytwarzanych z tworzyw sztucznych. Rząd jednak nie przygotował konkretnych rozwiązań, co oznacza, że za plastikowe produkty, zapłacimy więcej.
reklama

Tak zwana”dyrektywa plastikowa” obejmuje 10 produktów, między innymi styropianowe kubki i opakowania na wynos, sztućce, słomki i talerze z plastiku, a także patyczki do balonów czy patyczki do uszu. Ma ona na celu ograniczenie ilości plastikowych odpadów oraz popchnięcie krajowych gospodarek w kierunku obiegu zamkniętego.

CZYTAJ TAKŻE:

2 lata temu Polska zobowiązała się na forum Unii Europejskiej do wprowadzenia w życie zapisów tego zakazu od 3 lipca 2021r.

Polski rząd nie przygotował jednak konkretnych rozwiązań w tym temacie. Oznacza to, że nasze środowisko nadal będzie zanieczyszczone tymi przedmiotami, które stanowią 40% całego produkowanego plastiku, a wszyscy podatnicy będziemy ponosić koszty związane z zagospodarowaniem tych odpadów.

Według proekologicznych stowarzyszeń ceny produktów z plastiku będą drożeć, bo więcej kosztować będzie ich zagospodarowanie.

- Wzywamy Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministrów Jacka Ozdobę i Michała Kurtykę do podjęcia natychmiastowych kroków i ustanowienie stosownego prawodawstwa. Wzywamy przemysł to oddolnego ograniczenia produkcji jednorazowych przedmiotów!

- apeluje Patrycja Kita, koordynatorka kampanii społecznej Kaucja wraca.

W unijnej dyrektywie rozpisane zostały kolejne wymogi, które państwa członkowskie będą musiały spełnić w ciągu najbliższych kilku lat.
Od 3 lipca 2024 roku w sprzedaży będą mogły pozostać tylko te plastikowe zakrętki, które będą na stałe przymocowane do butelki lub opakowania. Od 2025 roku wszystkie butelki wykonane z PET będą musiały zostać wykonane przynajmniej w 25% z recyklingu, a do 2030 roku w 30%.

Co więcej, do 2025 roku kraje członkowskie powinny dopilnować, by 77% plastikowych butelek było poddawanych recyklingowi. w 2030 roku wskaźnik ten ma sięgnąć 90%.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama