reklama

TOKSYCZNA chmura dotrze do Polski! [MAPA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

TOKSYCZNA chmura dotrze do Polski! [MAPA] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Od kilku dni trwa erupcja wulkanu na wyspie La Palma. Nieaktywny od pięćdziesięciu lat wulkan wybuchł w zeszłą niedzielę, 19 września. Ponad sześć tysięcy mieszkańców musiało opuścić wyspę. Zniszczeniu uległy tysiące hektarów terenu. Ale to nie jedyny problem. Do atmosfery trafiają szkodliwe związki gazów, które zdaniem ekspertów, dotrą do Polski już w najbliższą niedzielę, 26 września.
reklama

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma emituje do atmosfery horrendalnie duże stężenie dwutlenku siarki. Pomiary naukowców wskazują nawet na blisko 12 tysięcy ton szkodliwego gazu na dobę. Niebezpieczne substancje dotrą do Polski już w najbliższą niedzielę! 

Chmura ta dociera obecnie do kontynentalnej części Hiszpanii. W piątek, 24 września, największa koncentracja dwutlenku siarki jest prognozowana w Hiszpanii oraz na zachodzie basenu Morza Śródziemnego, w tym na hiszpańskiej Majorce.

Pył SO2 na dzień 24 września, źródło: Windy 

W kolejnych dniach niebezpieczna chmura "wbije" się w głąb Europy.

Pył SO2 na dzień 25 września, źródło: Windy

W niedzielę, 26 września, szkodliwy dwutlenek siarki dotrze do Polski.

 

Pył SO2 na niedzielę 26 września, źródło: Windy, opracowanie dobrapogoda24.pl

- Wskazuje na to najnowsza prognoza Copernicus z symulacją rozprzestrzeniania zanieczyszczeń. Na mapie dodatkowo zaznaczyliśmy położenie wyspy La Palma z wulkanem i obszar głównej koncentracji SO2 w Polsce. Stężenie dwutlenku siarki na zachodzie kraju w pionowym profilu atmosfery może dochodzić do około 27 mg/m2.

- informuje dobrapogoda24.pl

Skutki ekspozycji na wysokie stężenia SO2

Skutki zdrowotne: krótkoterminowa ekspozycja działa szkodliwie na układ oddechowy człowieka i upośledza funkcje oddechowe. Do grup szczególnie narażonych należą dzieci, osoby starsze i chorujące na astmę; produkty przemiany mogą wnikać głęboko do płuc i wpływać na funkcjonowanie układu oddechowego.

Skutki środowiskowe: uszkadza liście i stożki wzrostu roślin, ogranicza fotosyntezę;w postaci kwasu siarkowego niszczy wrażliwe ekosystemy leśne, osłabia system korzeniowy, niszczy bakterie glebowe.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama