reklama

Potężny wybuch na Słońcu. Do Ziemi zbliża się burza magnetyczna! Mogą wystąpić poważne problemy z telekomunikacją czy też nawigacją!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Nadciąga jedna z najsilniejszych burz magnetycznych ostatnich miesięcy. Od 28 marca specjaliści informują wybuchach na Słońcu, które generują wyrzut ogromnej masy. Na początku Centrum Prognoz Heliogeofizycznych Polskiej Akademii Nauk informowało o burzy magnetycznej klasy G2. Teraz najnowsze prognozy wskazują na wyższą klasę G3. Oznacza to, że mogą wystąpić problemy z telekomunikacją.
reklama

Centrum Prognoz Heliogeofizycznych Polskiej Akademii Nauk ostrzegało przed zaobserwowanym w poniedziałek, 28 marca, wybuchem słonecznym. Towarzyszące mu procesy, zachodzące na powierzchni naszej gwiazdy doprowadziły do koronalnego wyrzutu masy (ang. coronal mass ejection - CME). 

Rozbłysk opisano jako M4.0. Litera oznacza siłę rozbłysku. Te klasyfikowane jako L są słabe, M – o średniej intensywności, a X – najpotężniejsze, które potencjalnie mogą mieć groźne następstwa. Stawiana za literą liczby dodatkowo opisują siłę zjawiska w granicach kategorii, wyznaczonej przez literę. Ta fala uderzeniowa dotrze do naszej planety w nocy z 30/31 marca. Widocznym skutkiem zachodzących na powierzchni Słońca zjawisk będzie zorza polarna.

Jak pisze na swoim Facebooku - Z głową w gwiazdach Karol Wójcicki "Prognozy przygotowane przez NOAA wskazują, że podwójne CME uderzy w naszą planetę, wywołując burzę magnetyczną klasy G3. Fala uderzeniowa trafi naszą planetę około 3:00 UT. To daje 5 czasu polskiego". Warunki atmosferyczne do obserwowania zorzy polarnej na Podkarpaciu nie są najlepsze - niebo jest zachmurzone i ma padać deszcz. Lepsza jest sytuacja na północy kraju.

Możliwe są także zakłócenie pracy różnych urządzeń telekomunikacyjnych, czyli blackout radiowy.

Właśnie o potężnym wybuchu na Słońcu napisano na Facebooku Blisko wszechświata. "Grupa plam 2975 na Słońcu, wytworzyła najwyższej energii rozbłysk klasy X1.3! Jest silniejszy niż ten sprzed kilku dni, które dadzą nam zorze polarne nad Polską! Wstępne dane z SDO w skrajnym ultrafiolecie sugerują, że mamy do czynienia ze zjawiskiem eruptywnym i najpewniej doszło do uwolnienia CME."

Koronalny wyrzut masy może doprowadzić nie tylko do zakłóceń, ale do uszkodzenia satelitów, czy zniszczenia sieci energetycznej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama