Reklama

Nowa trasa w Zakarpackim Parku Ciemnego Nieba na Ukrainie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Nowa trasa w Zakarpackim Parku Ciemnego Nieba na Ukrainie - Zdjęcie główne

W konferencji na Ukrainie wzięła udział 15-osobowa grupa z Podkarpacia. | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda W Użgorodzie na Ukrainie oraz w górskim schronisku „Jawornik”, we wsi Welyky Berezny, odbyła się konferencja kończąca realizację projektu na podstawie umowy o grantowej pomiędzy Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej RP a organizacją pozarządową „Instytut Rozwoju Regionu Karpackiego” oraz Stowarzyszeniem Innowacji i Transferu Technologii „Horyzonty”.

W konferencji wzięli udział uczestnicy Wizyty Studyjnej z województwa podkarpackiego (15 osób), zorganizowanego przez Stowarzyszenie Innowacji i Transferu Technologii „Horyzonty”. Uczestnikami wizyty studyjnej byli przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych oraz administracji z Polski, w szczególności ds. ochrony środowiska, promocji, turystyki i inwestycji, biur podróży, agencji ochrony środowiska oraz mediów.

Na konferencji zostały przedstawione szerokiej publiczności wyniki i działania projektu realizowane przez partnerów projektu, m.in.: Instytut Rozwoju Regionu Karpackiego z Użhorodu na Ukrainie oraz Stowarzyszenie Innowacji i Transferu Technologii „Horyzonty” z Rzeszowa. Jednym z osiągnięć projektu jest opracowana wspólna strategia „Rozwój turystyki przyrodniczej i astroturystyki na obszarze przygranicznym Polski i Ukrainy”.

Zaangażowani eksperci ze strony polskiej i ukraińskiej podzielili się swoją wizją rozwoju wspólnego obszaru transgranicznego w zakresie turystyki przyrodniczej i astroturystycznej. Przedstawiono również wyniki prac ekspertów zaangażowanych przy realizacji projektu zajmujących się zanieczyszczeniem światłem, ekologią i astroturystyką. Eksperci z Polski zaprezentowali raporty online za pośrednictwem platformy Google Meet. Podczas konferencji odbyły się pokazy filmów promocyjnych o Zakarpackim Parku Ciemnego Nieba oraz Bieszczadzkim Parku Gwiaździstego Nieba.

Uczestnicy odwiedzili Zakarpacki Park Ciemnego Nieba, gdzie otwarto nową trasę edukacyjno-turystyczną utworzoną w ramach projektu. „Karpacka Gwiezdna Trasa” ma promować astroturystykę i aktywny wypoczynek. Trasa turystyczna znajduje się na grzbiecie Jawornika, zaczyna się przy schronisku „Jawornik” i kończy się przy znaku najwyższego punktu grzbietu Jawornika (1017 m). Program otwarcia trasy obejmował pokaz miejsc do obserwacji astronomicznych i fotografii przyrody Zakarpackiego Parku Ciemnego Nieba, a także przejście nową trasą.

Pilotażowy pokaz astronomiczny przeprowadzili eksperci projektu ds. zanieczyszczenia światłem i środowiska. Użyto specjalnego sprzętu zakupionego na trasę w ramach realizacji projektu. Uczestnicy astro-show zmierzyli tło nocnego nieba za pomocą urządzenia SQM. Obserwacje planet Jowisz i Saturn, naturalnego satelity Ziemi, Księżyca, zostały zorganizowane przy użyciu teleskopów Celestron Astro Fi 6, Bresser Messier Dob254 i Arsenal longperng + eq5. Uczestnicy wykonali również astrofotografie obiektów kamerą CCD Asi120mc-s.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy