Reklama

Kłusownictwo to duży problem na Podkarpaciu. Straty wyceniono na 1,3 mln zł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Straż Leśna

Kłusownictwo to duży problem na Podkarpaciu. Straty wyceniono na 1,3 mln zł - Zdjęcie główne

foto Straż Leśna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Kłusownicy ciągle zagrażają podkarpackim lasom. Z nielegalnym procederem walczy RDLP Krosno oraz Straż Leśna. Łączne straty w latach 2007-2020 oszacowano na 1,3 mln zł.

Według danych RDLP Krosno w 2020 r. na terenie Podkarpacia doszło do 13 przypadków kłusownictwa. Łupem kłusowników padło 11 jeleni, jeden szakal i jeden borsuk. Straż leśna zlikwidowała aż 146 pułapek kłusowniczych - to co prawda o połowę mniej niż w 2019 r., ale nielegalne polowania nadal są sporym problemem.

- Statystyki wskazują, że w latach 2007-2020 na terenie administrowanym przez RDLP w Krośnie nielegalnie upolowanych zostało 265 dzikich zwierząt. Wartość ich tusz wyceniono na niemal 1,3 mln zł. Kłusownicy zabijali zarówno zwierzynę łowną, jak i gatunki objęte całkowitą ochroną. Wprawdzie uśmiercenie niedźwiedzia, rysia, żubra czy orła bielika to pojedyncze przypadki, jednak nielegalne pozyskiwanie jeleni i saren utrzymuje się na stałym poziomie. Łącznie od 2007 roku nielegalnie upolowano 134 jelenie i 65 saren. W ostatnim 5-leciu obserwuje się tendencję spadkową kłusownictwa dzików i lisów. Ofiarami nielegalnego procederu padają też wilki i pojedyncze osobniki łosia, borsuka, bobra, kuny i szakala złocistego.  

- przekazuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Straż Leśna rok do roku likwiduje kolejne pułapki i narzędzia kłusownicze w podkarpackich lasach. Niektóre z nich miały ogromne rozmiary. W 2008 r. na terenie Nadleśnictwa Brzozów strażnicy odnaleźli wnyki o średnicy ok. 60 cm i ważące ok. 35 kg. Całkowita ich długość wynosiła prawie 140 cm! Przez 13 lat działania udało im się zatrzymać 37 kłusowników, którzy nielegalnie polowali i zabijali zwierzynę województwa podkarpackiego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy