Reklama

Czas na noc "spadających gwiazd"! Jak i gdzie obserwować ten spektakl? [RELACJA NA ŻYWO, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Czas na noc "spadających gwiazd"! Jak i gdzie obserwować ten spektakl? [RELACJA NA ŻYWO, WIDEO] - Zdjęcie główne

Przed nami piękny spektakl | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda "Spadające gwiazdy" spełniające życzenia to sentymentalne wspomnienie z dzieciństwa. Nie udowodniono ich magicznej mocy, ale z pewnością jest to zjawisko warte zobaczenia. Najbliższy taki spektakl rozegra się dzisiejszej nocy. Podpowiadamy, skąd najlepiej je obserwować i kiedy osiągną maksimum aktywności.

Czym są Perseidy? Jest to po prostu rój meteorów. Ziemia przedziera się przez pył, który pozostawiła po sobie przelatująca w pobliżu kometa. Niewielkie elementy wpadające do atmosfery przypominają krótkie błyski. Zjawisko obserwowane z naszej planety może sprawiać wrażenie "spadających gwiazd"”, jednak w rzeczywistości są to meteoroidy, czyli okruchy skalne.

CZYTAJ TAKŻE:

Spektakl trwa od 17 lipca, jednak jego kumulacja występuje w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy do atmosfery wpada nawet kilkadziesiąt meteoroidów jednocześnie, dzięki czemu zjawisko jest wyjątkowo widoczne i spektakularne. Dzisiejszego wieczoru największą aktywność „spadających gwiazd” prognozuje się pomiędzy godziną 21 a północą, jednak ze względu na położenie naszego kraju, w Polsce najlepszy efekt zobaczymy w drugiej połowie nocy.

 

Obserwowanie Perseidów nie wymaga użycia sprzętu ani specjalnego przygotowania. Wystarczy poszukać w swojej okolicy miejsca, które leży jak najdalej od sztucznego, miejskiego oświetlenia. Im ciemniejsze jest niebo, tym lepsza będzie widoczność. Doskonała będzie łąka, puste pole wśród wiejskich terenów lub inny, niezabudowany teren. Na czas podziwiania zjawiska warto zrezygnować z używania smartfona, którego światło zaburza adaptację wzroku do ciemności.

Na obserwację tego zjawiska zaprasza Obserwatorium Astronomicznym AstroNight w Radomyślu Wielkim - SZCZEGÓŁY TUTAJ>>

Osoby, które nie mają możliwości obserwowania zjawiska bezpośrednio na łonie natury lub plany pokrzyżuje im zachmurzone niebo, mogą obejrzeć transmisję online podniebnego spektaklu pod tym adresem. W Polsce widoczność będzie dobra dla większości regionów, choć nieco więcej chmur pojawi się w okolicach Szczecina, Poznania i Wrocławia.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy