reklama

Skończyło ci się ubezpieczenia, a nadal nie możesz pracować? Zobacz, co zrobić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Skończyło ci się ubezpieczenia, a nadal nie możesz pracować? Zobacz, co zrobić? - Zdjęcie główne

Jak postarać się o zasiłek chorobowy? | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka Co zrobić, kiedy nasze ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe się skończyło się, a my nadal chorujemy i nie możemy pracować? Czy jest wyjście z tej sytuacji? Jest. Podpowiadamy jakie.
reklama

Przed tym dylematem, wbrew pozorom, stoi wiele osób. Co zrobić, kiedy nasze ubezpieczenie chorobowe się skończyło, a my nadal leczenia. Czy zacisnąć zęby i pójść do pracy? Niekoniecznie, jest inne rozwiązanie. Możemy postarać się o zasiłek. Mogą się o niego postarać również osoby, które zachorowały już po utracie ubezpieczenia. 

Chcesz dostać świadczenie? Zobacz, czy spełniasz te warunki 

Kto może postarać się o zasiłek chorobowy, jakie warunki trzeba spełniać? Podpowiadamy. Zasiłek chorobowy to świadczenie, które otrzymuje osoba, która z powodu choroby czy wypadku jest czasowo niezdolna do pracy. Mogą się o niego postarać również osoby, które straciły ubezpieczenie. Muszą jednak spełnić kilka warunków. Świadczenie otrzymają osoby, które"

  • mają zwolnienie od lekarza,
  • nie mogą pracować z powodu choroby lub wypadku przez co najmniej 30 dni,
  • zachorowały:
    - w ciągu 14 dni od zakończenia ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,
    - do 3 miesięcy od zakończenia ubezpieczenia chorobowego – jeśli objawy choroby (na przykład choroby zakaźnej, takiej jak różyczka) pojawią się dopiero po 14 dniach od jej rozpoczęcia.

Sprawdź, te dokumenty musisz skompletować 

Osoby, które są w takiej osoby i postanowią wystąpić o zasiłek chorobowy muszą przygotować oświadczenie na druku. ZUS Z-10.  Ponadto, należy wypełnić wniosek o zasiłek na druku ZAS-53 lub zaświadczenie Z-3b – jeśli prowadziliśmy działalność pozarolniczą – lub wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA.  Alternatywnie, na przykład, gdy lekarz nie ma połączenia z internetem, może to być zaświadczenie lekarskie na formularzu wydrukowanym z systemu.

Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógł sprawdzić, czy przysługuje nam prawo do zasiłku i ustalić jego wysokość, nasz były płatnik składek musi przekazać do ZUS zaświadczenie Z-3 lub Z-3a

Dla kogo zasiłek chorobowy w pełnej kwocie? 

Zebrane dokumenty niezwłocznie powinniśmy zanieść miejscowego ZUS-u. W ciągu 30 dni powinniśmy dostać odpowiedź na nasz wniosek. Zasiłek otrzymać możemy: 

  • do 91 dni,
  • do 182 dni - jeśli niezdolność do pracy jest spowodowana poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek  i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,
  • do 270 dni – jeśli niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą albo występuje w czasie ciąży.
Jak informuje ZUS, podstawa wymiaru zasiłku nie może być wyższa niż 100% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Jego wysokość możemy sprawdzić na stronie instytucji. 

Pełen zasiłek otrzymają osoby, które nie mogą pracować z powodu:

    • wypadku przy pracy,
    • choroby zawodowej,
    • wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
    • choroby w czasie ciąży,
    • badań lekarskich, które są niezbędne dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegu ich pobrania.
Pozostałe osoby otrzymają 80 procent podstawy. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama