Reklama

Miasta na Podkarpaciu i zarobki ich mieszkańców. Rzeszów oraz długo nikt. Gdzie jest najlepiej, a gdzie najgorzej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka Zarobki i pieniądze zawsze elektryzują. Postanowiliśmy sprawdzić, jak rozkłada się miesięczne wynagrodzenie brutto mieszkańców miast województwa podkarpackiego. Lider nie jest żadnym zaskoczeniem - to Rzeszów, ale pozostałe miejsca już tak. Zobaczcie ranking.

Ranking przedstawia zestawienie miast porównanych pod kątem przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zatrudniające więcej niż 9 osób. Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto jest to stosunek sumy wynagrodzeń osobowych brutto, honorariów wypłaconych niektórym grupom pracowników za prace wynikające z umowy o pracę, wypłat z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej w spółdzielniach oraz dodatkowych wynagrodzeń rocznych dla pracowników jednostek sfery budżetowej do przeciętnej liczby zatrudnionych w danym okresie - po wyeliminowaniu osób wykonujących pracę nakładczą (zarobkowe wykonywanie przez osoby fizyczne - na zlecenie i na rachunek podmiotów gospodarczych) oraz zatrudnionych za granicą. W statystykach uwzględnia się wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Płace osób wykonujących obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych nie były brane pod uwagę.

Nie ma żadnego zaskoczenia jeśli chodzi o liderujące miasto na Podkarpaciu. To Rzeszów, ale jeśli zerkniemy na kolejne pozycje to okazuje się, że w ponad 45-tysięcznym Tarnobrzegu zarobki są gorsze niż w malutkich miejscowościach oddalonych o 20-30 kilometrów, czyli Nowej Dębie, albo Baranowie Sandomierskim.

Średnie wynagrodzenie w województwie podkarpackim w grudniu 2022 r. wyniosło 5951,99 zł – podaje Główny Urząd Statystyczny. - Oznacza to, że w porównaniu z miesiącem wcześniej średnie płace w firmach wzrosły. Wynagrodzenie zmieniło się bowiem o 6,63 proc. Pensje w województwie podkarpackim wzrosły, a zmiana wyniosła 10,29 proc. Dla porównania przeciętne płace w firmach średnio w całym kraju wzrosły, a zmiana wynosiła 10,97 proc. Średnie wynagrodzenie w Polsce w w grudniu 2022 r. wyniosło 6688,38 zł - pisze portal 300gospodarka.pl.

NAJBOGATSI

Kto znalazł się w TOP 10 w skali kraju? Są wielkie aglomeracje, takie jak: Warszawa (7688 zł), Kraków (7203 zł), ale mamy również takie miasta, jak: Bełchatów i okoliczny Zelów (7288 zł), a podium to Jastrzębie-Zdrój (województwo śląskie) - 8988 zł oraz dolnośląskie - Lubin i Ścinawa - 10077 zł.

Gdzie jest najlepiej, a gdzie najgorzej? Poznaj zarobki mieszkańców podkarpackich miast. Wszystkie dane zostały zebrane w 2021 roku przez Główny Urząd Statystyczny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy