Reklama

Janusz Palikot chce kupić Browar Leżajsk. Są jednak pewne warunki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Janusz Palikot chce kupić Browar Leżajsk. Są jednak pewne warunki - Zdjęcie główne

Janusz Palikot | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka - W czerwcu 2023 roku Browar Leżajsk zostanie zamknięty - taką informację na początku lutego przekazała dyrekcja Grupy Żywiec. Od tej chwili samorządowcy z powiatu leżajskiego robią wszystko, aby uratować ten zakład. Teraz miała się pojawić oferta kupna ze strony Janusza Palikota.

Na początku lutego Simon Amor, prezes zarządu Grupy Żywiec zakomunikował, że konieczne jest zakończenie produkcji w Browarze Leżajsk. - Decyzja o zamiarze zakończenia produkcji w Browarze Leżajsk została podjęta po dogłębnej analizie i jest częścią transformacji w kierunku silnego, zrównoważonego i odpornego na przyszłość łańcucha dostaw. Zdaję sobie sprawę z tego, że to jest trudny moment dla naszych pracowników i społeczności w Leżajsku. Jesteśmy dumni z naszych tradycji piwowarskich i utrzymamy markę Leżajsk w naszym portfolio. Zmiana którą ogłaszamy jest jednak niezbędna, abyśmy jako Grupa mogli się adaptować do zmieniających się warunków rynkowych i budować silną firmę na przyszłość - komentował. Winna jest inflacja i rosnące koszty produkcji.

Natychmiast pojawiły się głosy ze strony leżajskiego samorządu, który chce uratować to miejsce. W końcu w 2021 roku Browar Leżajsk uwarzył około 800 tysięcy hl piwa. Tradycje piwowarskie w tym miejscu sięgają aż XVI wieku, a Zakłady Piwowarskie otworzono w 1978 roku, z kolei Grupa Żywiec jest ich właścicielem od 1999 roku.

- Argumenty jakie nam przedstawiono, że w Grupie Żywiec jest za dużo browarów, jakoś do mnie nie przemawiają. Przecież nie tak dawno Grupa Żywiec zakupiła Namysłów. W sierpniu 2022 roku, po niepokojących informacjach, wystosowałem pismo do Prezesa Grupy Żywiec. W związku z brakiem odpowiedzi, w listopadzie wysłałem kolejne pismo z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie przyszłości Browaru. Odpowiedzi do dzisiaj brak. Składam deklarację Grupie Żywiec: gmina Leżajsk jest zainteresowana przejęciem Browaru Leżajsk i dalszym jego funkcjonowaniem. Zdecydowanie sprzeciwiamy się jego likwidacji.

- przyznaje Krzysztof Sobejko, wójt gminy Leżajsk.

Palikot wkracza do gry

Teraz do gry wkracza kolejny gracz, a jest nim były polityk, przedsiębiorca Janusz Palikot. - Pozostawienie marki Leżajsk w dyspozycji nowego inwestora będzie wymagało posiadania silnego portfolio własnych marek lub pomysłów na nowe marki, by utrzymać browar. Mamy jedno i drugie w swoim posiadaniu. Zwróciliśmy się do władz Leżajska z propozycją współdziałania na rzecz odkupienia browaru przez Manufakturę Piwa Wina i Wódki - informuje holiding, który skupia wiele różnych projektów alkoholowych Janusza Palikota.

- Szybko rosnący rynek naszych konsumentów zderza się z ograniczeniami w zakresie wielkości produkcji, jakie mamy w browarze Tenczynek. Włączenie zakładu o skali produkcyjnej Leżajska pozwoliłoby nam skokowo zwiększyć swoje udziały rynkowe - przekazuje Manufaktura.

Będziemy wracać do tej sprawy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy