Reklama

Pomysły na trasy rowerowe w województwie podkarpackim [MAPY]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z regionu Rozwijająca się infrastruktura rowerowa w miastach i w terenie, moda na zdrowy tryb życia spowodowały, że ten rodzaj aktywności dołączył do czołówki najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu Polaków. Dlatego też podjęto inicjatywę stworzenia projektu polityki rowerowej na terenie województwa podkarpackiego. Jakimi trasami będzie można jeździć i to już wkrótce?

Celem głównym Regionalnej Polityki Rowerowej Województwa Podkarpackiego jest wzrost satysfakcji z jakości infrastruktury rowerowej oraz wzrost udziału ruchu rowerowego w transporcie na terenie województwa poprzez zwiększenie spójności infrastruktury rowerowej, usystematyzowanie planowanych oraz realizowanych projektów tras rowerowych, rozwój tras rowerowych o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i sportowym a także wsparcie inicjatyw regionalnych i lokalnych w zakresie tworzenia takich tras.

Główne wyzwania rozwoju turystyki rowerowej w naszym regionie wynikają ze stosunkowo dużej liczby oznakowanych, lecz niespójnych ze sobą szlaków, o których istnieniu mało kto wie i mało kto z nich korzysta, a  większość z nich wymaga renowacji, często odtworzenia oznakowania i infrastruktury, stąd potrzeba opracowania koncepcji przebiegu regionalnych tras rowerowych, połączenia ich w sieć oraz połączenia tych tras z trasami sąsiednich województw.

Jako podstawę do wyznaczenia przebiegu głównych tras rowerowych na terenie województwa podkarpackiego przyjęto obecność:

 • dużych miast,
 • głównych rejonów recepcji ruchu turystycznego,
 • najważniejszych atrakcji turystycznych
 

Autorzy koncepcji zaproponowali następujący przebieg korytarzy tras rowerowych w województwie podkarpackim:

 • Green Velo: województwo lubelskie – Narol – Przemyśl – Dynów – Rzeszów – Leżajsk – Zaleszany – województwo świętokrzyskie (+ przez Jarocin - woj. lubelskie) 2.
 • Green Velo „Bieszczady”: Olszany (Green Velo) – Ustrzyki Dolne – Ustrzyki Górne – Cisna – Roztoki Górne – Słowacja (+ z Wołosatego na Zakarpacie (Ukraina))
 • Via Regia (Szlak Świętego Jakuba): Ukraina – Korczowa i Medyka – Przemyśl – Jarosław – Rzeszów – Pilzno – województwo małopolskie
 • Velo San: parking w Bukowsku (Bieszczady) – Solina – Sanok – Przemyśl – Ulanów – ujście Sanu do Wisły – Sandomierz (WTR, województwo świętokrzyskie) 
 • Velo Wisłoka: województwo małopolskie – Wyszowatka (+ Słowacja - Ożenna) – Krempna – Dębowiec – Pilzno – Mielec – Gawłuszowice – WTR
 • Euro Velo 4: województwo małopolskie – Pilzno – Rzeszów - Dynów – Przemyśl – Medyka – Ukraina (proponujemy dwa odcinki: przez Płaskowyż Kolbuszowski lub przez Pogórze Karpackie by uciec z drogi głównej (Dębica - Rzeszów)
 • Zakopane – Solina: Solina – Bukowsko – Rymanów - Nowy Żmigród - Wyszowatka - województwo małopolskie
 • WTR (Wiślana Trasa Rowerowa): Gawłuszowice – Baranów Sandomierski – Jezioro Tarnobrzeskie – Tarnobrzeg – ujście Sanu do Wisły
Przyjęto założenie, że przebiegi tras rowerowych ujętych w Koncepcji mają charakter orientacyjny. Są to korytarze tras rowerowych o szerokości około 10 km. Dopuszczalne są więc zmiany przebiegu trasy rowerowej do 5 km w prawo i 5 km w lewo w stosunku do wyznaczonej osi głównej trasy - przekazują autorzy koncepcji, Krzysztof Szpara i Karolina Kiwior. - Uwzględniono punkty styku z województwami ościennymi: małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim, aby trasy miały kontynuację w sąsiednich województwach i mogły w przyszłości mieć rangę tras ponadregionalnych. Tam gdzie to było możliwe i zasadne zaproponowano kontynuację trasy w sąsiednich krajach, na Słowacji i na Ukrainie, aby w przyszłości umożliwić podniesienie rangi tras do międzynarodowych.

 

Swoje opinie, uwagi, wnioski i sugestie do projektu można kierować do 21 listopada 2022 r. do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy