Reklama

ZUS: wchodzi nowy obowiązek dla wszystkich. Już od tego nie uciekniesz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KAB

ZUS: wchodzi nowy obowiązek dla wszystkich. Już od tego nie uciekniesz - Zdjęcie główne

Niedługo każdy płatnik składek będzie musiał oswoić się z platformą ZUS. | foto KAB

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Obecnie obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS nie dotyczy wszystkich płatników składek. Wkrótce ma się to zmienić.

ZUS wprowadza nowy obowiązek. Chodzi o konto w internecie, na PUE ZUS. Dziś jego założenie jest dobrowolne, jednak wkrótce będzie obowiązkowe. 

Nie dopełnisz obowiązku, ale i tak przed tym nie uciekniesz: ZUS zrobi to za ciebie  

Od 1 stycznia 2023 roku konto na Platformie Usług Elektronicznych będzie obowiązkowe dla wszystkich płatników składek - np. dla każdego, kto pracuje lub ma firmę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych tłumaczy, że "zmiany te ułatwią, przyspieszą i zmniejszą koszty korespondencji wymienianej z placówkami".  

Do tego czasu każdy będzie musiał założyć sobie konto i przekazać wspomnianej jednostce swój adres elektroniczny. W przypadku, gdy tego nie zrobi, profil zostanie założony przez ZUS. Co ważne, od nowego roku wszystkie pisma w formie elektronicznej doręczane do ZUS za pośrednictwem profilu w PUE będą mogły być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych, który zakład bezpłatnie udostępnia w systemie teleinformatycznym.

Obecnie podpisanie dokumentów w formie elektronicznej tym ostatnim sposobem było możliwe tylko w szczególnych przypadkach. 

Osoby, które obawiają się, że nie poradzą sobie z założeniem konta o pomoc mogą poprosić pracowników zakładu. Jak informuje Monika Kiełczyńska, wystarczy przyjść do najbliższej placówki ZUS.

Proponuje też korzystać z naszych szkoleń online oraz dyżurów telefonicznych dotyczących PUE

 - zachęca i dodaje, że informacje o dyżurach i szkoleniach można znaleźć na stronie internetowej ZUS w zakładce Szkolenia i wydarzenia 

Masz konto? Twoje wizyty w placówce będą sporadyczne, wszystko zrobisz online 

Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) to narzędzie, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z jego najważniejszych elementów jest portal PUE, dzięki któremu załatwisz większość spraw przez internet. Założyć i korzystać z niego mogą już osoby, które ukończył 13 lat. 

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tłumaczą, że szybko dostrzeżemy dobre strony założenia konta. Dzięki niemu nasze wizyty w placówce będą naprawdę sporadyczne, ponieważ większość rzeczy załatwimy online. Możemy:

  • przejrzeć dane zgromadzone w ZUS,
  • przekazać dokumenty ubezpieczeniowe,
  • składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi,
  • zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi z ZUS,
  • umawiać się na wizyty w jednostce ZUS.
Ponadto, ubezpieczony pracownik może sprawdzić swoje dane zapisane na koncie w ZUS, ma również dostęp do informacji o stanie konta oraz do informacji o wystawionych zwolnieniach lekarskich. Natomiast przedsiębiorca może skorzystać z aplikacji ePłatnik, za pomocą której m.in. zgłosi pracownika do ubezpieczeń, wypełni i przekaże dokumenty rozliczeniowe z wykorzystaniem danych z bazy ZUS.

Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy