Reklama

Zmiana standardu odbioru telewizji. Jak dostać dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: AdobeStock

Zmiana standardu odbioru telewizji. Jak dostać dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora? - Zdjęcie główne

foto AdobeStock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Kraju Zmiana standardu nadawania powoduje konieczność zmiany dekodera, a czasem nawet i telewizora. Rada Ministrów znowelizowała jednak prawo, tak by można było uzyskać dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób uzyskać dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora, jak dostać bon na tańszy sprzęt, koniecznie przeczytaj nasz materiał.

Od lipca w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej wprowadzony zostanie nowy standard nadawania programów telewizyjnych. Zmiany, poprzez unowocześnienie technologii odbioru pozwolą przede wszystkim na pojawienie się nowych kanałów i większą multimedialność programów. Przechodzenie z trybu DVB-T na DVB-T2 zacznie się już od 28 marca i potrwa do 28 czerwca. Niestety zmiany wiążą się w niektórych przypadkach z zakupem nowego dekodera, a nawet telewizora. W pierwszej kolejności proces zmian będzie przeprowadzony w województwach dolnośląskim i lubuskim. 

Jeśli telewizor, który posiadamy, nie spełnia nowego standardu nadawania, będzie trzeba wymienić dekoder lub telewizor. 

- Dekodery są dostępne. Nie ma problemu, żeby nabyć nowe urządzenie. Jego instalacja opiera się głównie na podpięciu anteny i podłączeniu do zasilania. Nie jest to trudne - mówi nam Rafał, pracownik jednego z rzeszowskich sklepów elektronicznych w Rzeszowie. 

Kto może otrzymać dofinansowanie do dekodera DVB-T2/HEVC?

Dotacja przysługuje każdemu, kto ze względu na ograniczone środki finansowe nie może samodzielnie ponieść kosztów wymiany sprzętu. Nie trzeba składać żadnego zaświadczenia o dochodach. Wystarczy oświadczenie o złej sytuacji materialnej. 

Dofinansowanie do zakupu dekodera

Rząd przyjął niedawno specustawę, która zakłada, że w przypadku konieczności wymiany dekodera lub telewizora można otrzymać wsparcie finansowe. To dwie formy wsparcia: 100 zł na zakup dekodera i 250 zł na nowy telewizor. Warto jednak pamiętać, że dofinansowanie obejmuje wyłącznie dekoder telewizji naziemnej. Nie da się skorzystać z dotacji, jeśli pragniemy wymienić dekoder telewizji kablowej lub satelitarnej. 

Jak uzyskać dofinansowanie do zakupu dekodera?

Zgodnie z założeniem, dotacja przysługuje na gospodarstwo domowe. Wniosek składa jedna osoba. Można go złożyć albo za pośrednictwem Poczty Polskiej, albo poprzez stronę rządową. TUTAJ ZŁÓŻ WNIOSEK O DOFINANSOWANIE

Po złożeniu wniosku otrzymuje się specjalny kod, który będzie można zrealizować w sklepach stacjonarnych i internetowych. Program dopłat będzie ważny do końca 2022 roku. 

Wniosek o dofinansowanie do dekodera na poczcie

Jeśli nie mamy dostępu do internetu albo nie jesteśmy w stanie wysłać wniosku w formie elektronicznej, można to zrobić w placówce Poczty Polskiej. Tutaj składa się wniosek papierowy. Pracownik poczty musi pomóc wypełnić taki wniosek. 

Gdzie kupić dekoder z dotacją?

Co ważne, otrzymanie kodu nie gwarantuje automatycznej zniżki na sprzęt. Zanim kupimy dekoder lub telewizor, trzeba sprawdzić, czy sklep uczestniczy w programie dofinansowania. Sklepy mogą samodzielnie zgłaszać się do programu dofinansowania. Zostaną wtedy wpisane na specjalną listę, z której będą mogli korzystać klienci zainteresowani tańszymi zakupami. Warto sprawdzić takie szczegóły przed wyborem nowego dekodera. 

- Każdy większy sklep z RTV sprzedaje dekodery z dofinansowaniem rządowym - zaznacza Rafał, sprzedawca z Rzeszowa.

Całość działa, więc jak program rabatowy. Klient sam płaci za produkt, a dotacja to kod zniżkowy, rabatowy, dzięki któremu koszt zakupu jest niższy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy