Reklama

Zamiast w celi siedzą w kopalni. Więźniowie pracują przy wydobyciu węgla

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

Zamiast w celi siedzą w kopalni. Więźniowie pracują przy wydobyciu węgla - Zdjęcie główne

Według danych MS pracuje bonad 90 procent zdolnych do pracy skazanych | foto pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Blisko 30 skazanych pracuje na co dzień w kopalni Jankowice w Rybniku. Wkrótce ta liczba ma się powiększyć. Więźniów zacząć zatrudniać mają również inne spółki.

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, obecnie przeszło 90 procent zdolnych do pracy więźniów, wykonuje płatne zajęcia, m.in. przy wydobyciu węgla. Poza terenem zakładów pracować mogą jednak tylko niektórzy więźniowie.

Zwiększone zapotrzebowanie na węgiel. Do kopalń wysłano więźniów 

"Praca dla więźniów” to program, który zaczął działać w 2016 roku. Wcześniej, zatrudnionych było tylko nieco ponad 1/3 osadzonych. Dziś jest to 96 procent, czyli ponad 40 tysięcy osób, w tym 6 tys. zatrudnionych jest poza murami zakładów karnych. To zdaniem biura prasowego MS,  historyczny rekord. W ramach koncepcji więźniowie trafili, m.in. do kopalni Jankowice w Rybniku. 

Dzięki niedawnym zmianom Kodeksu karnego wykonawczego państwo może skuteczniej reagować w sytuacjach kryzysowych. Możliwe jest m.in. kierowanie więźniów do usuwania skutków klęsk żywiołowych, ale osadzeni mogą też pracować w kopalniach, by wspomóc społeczeństwo, gdy mamy do czynienia ze zwiększonym zapotrzebowaniem na węgiel

– powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas konferencji prasowej. Do kopalni Jankowice skierowano 27 osadzonych. Wśród nich znalazły się osoby, które wcześniej pracowały w górnictwie. Jednak wkrótce pracodawców dla więźniów dołączyć mają kolejne kopalnie. Okazuje się bowiem, że na rynku górniczym wciąż brakuje rąk do pracy. Dlatego też, by ułatwić zaspokojenie potrzeb Polaków w sezonie grzewczym i wesprzeć samorządy, które włączyły się w dystrybucję węgla dla swych mieszkańców, osadzeni pracują też w porcie gdańskim przy rozładunku węgla.

Biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości przyznaje, że z dotychczasowych doświadczeń wynika, że chętnie nawiązują one współpracę z zakładami karnymi typu półotwartego. 

„Praca dla więźniów” to program, który umożliwia resocjalizację skazanych, ułatwia ich readaptację w społeczeństwie, uczy odpowiedzialności za swe postępowanie i – dzięki wynagrodzeniu – umożliwia jego uczestnikom spłatę zobowiązań, m.in. alimentacyjnych. Więźniowie zdobywają też nowe kwalifikacje, co po odbyciu kary ułatwia im znalezienie zatrudnienia. W akcji udział mogą tylko niektórzy osadzeni, którzy najczęściej odsiadują wyroki za tzw. drobną przestępczość. Oprócz w kopalni pracują oni również m.in. w Lasach Państwowych i wielu innych firmach. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy