Reklama

Wyjeżdżasz z rodziną za granicę? Twoje dziecko nie musi rezygnować z kształcenia w języku polskim. Sprawdź, jak to działa

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wyjeżdżasz z rodziną za granicę? Twoje dziecko nie musi rezygnować z kształcenia w języku polskim. Sprawdź, jak to działa - Zdjęcie główne

Twoje dziecko nie musi rezygnować z lekcji w języku polskim, nawet jeżeli mieszkacie za granicą | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Kraju Wyjazd do innego kraju nie musi oznaczać, że nasze dziecko przestanie kształcić się w ojczystym języku. Dzięki szkole, która działa w systemie na odległość, uczeń może brać udział w lekcjach online po polsku.

Trwa nabór do szkół w systemie kształcenia na odległość koordynowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. W roku szkolnym 2021/2022 w kształceniu na odległość uczestniczyło blisko 1500 uczniów w 84 krajach na całym świecie. 

Kształcenie w szkołach koordynowanych przez ORPEG jest bezpłatne. Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną.

Polska szkoła na odległość - czego uczy? 

Istotne miejsce w programie szkół zajmują obchody świąt państwowych i rocznic historycznych, co pozwala mieszkającym za granicą uczniom lepiej zrozumieć własną tożsamość. Doskonalenie znajomości języka polskiego umożliwia także utrzymywanie stałego kontaktu z dziadkami, rodziną i rówieśnikami, którzy mieszkają na co dzień w Polsce.

Uczniowie mogą wybierać jeden z dwóch planów nauczania. Pierwszy dotyczy uczniów, którzy spełniają obowiązek szkolny w szkołach lokalnych za granicą - w szkole na odległość biorą oni udział w kształceniu uzupełniającym (przedmioty: edukacja wczesnoszkolna, język polski i wiedza o Polsce). Drugi plan nauczania dotyczy dzieci, które z uzasadnionych względów nie są w stanie realizować obowiązku szkolnego w miejscu swojego pobytu za granicą. System kształcenia na odległość umożliwia im wówczas standardową, pełną naukę - w tzw. ramowym planie nauczania. 

Legitymacja i świadectwo w języku polskim 

Osoby, które zdecydują się na tę drugą, pełną formę, uczyć się będą za pośrednictwem platformy e-learningowej i otrzymają dostęp do materiałów dydaktycznych. Będą miały również  możliwość otrzymania świadectwa szkolnego oraz legitymacji, które są ważne na terenie Polski. Ponadto, uczniowie będą mieć możliwość przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego. Korzystający z systemu nauki na odległość będą mieli możliwość udziału w Konkursie Literatury i Języka Polskiego. 

ORPEG informuje, że nauka w systemie kształcenia na odległość opiera się przede wszystkim na samokształceniu ucznia, który zobowiązany jest:

  • opracować samodzielnie pisemne prace kontrolne;
  • przesyłać przygotowane prace kontrolne do sprawdzenia w ustalonych terminach;
  • uzyskać z poszczególnych przedmiotów wybranego planu nauczania średnią ocen nie niższą niż ocena co najmniej dopuszczająca;
  • uczestniczyć przynajmniej w 50% konsultacji on-line każdego przedmiotu danego planu nauczania, podczas których nauczyciele wspomagają uczniów w przyswojeniu wiedzy niezbędnej do opracowania prac kontrolnych.
 

Wywiązanie się ze wszystkich zobowiązań pozwala radzie pedagogicznej klasyfikować ucznia do klasy programowo wyższej i wystawić mu świadectwo szkolne potwierdzające naukę w polskim systemie oświaty.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy