Reklama

Cztery tysiące złotych dodatkowej emerytury. Sprawdź, do kogo trafiają

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Cztery tysiące złotych dodatkowej emerytury. Sprawdź, do kogo trafiają  - Zdjęcie główne

Najbardziej wiekowi emeryci otrzymują honorowy dodatek do końca życia | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenia seniorom, którzy ukończyli 100 lat. Osoby, które osiągnęły ten piękny wiek, aby dostać dodatkowy zastrzyk gotówki, nie muszą składać żadnych wniosków.

Emerytura dla stulatka jest przyznawana przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie honorowe wynosi 100 procent przeciętnego wynagrodzenia, które pomniejszane jest o składki na ubezpieczenie społeczne. Wartość tego świadczenia jest ustalana pomiędzy marcem a lutym. Stulatkowie do końca lutego 2022 roku otrzymywali 4512,41 brutto miesięcznie. Od 1 marca 2022 r. kwota ta wzrosła do 4944,79 zł brutto.

Nawet dla tych, którzy nie pracowali 

Na wysokość ekstra emerytury nie wpływają okoliczności związane z prowadzonym gospodarstwem domowym. Nie jest również brana pod uwagę sytuacja rodzinna i majątkowa, dlatego świadczenie należy się bez względy na wysokość otrzymywanej swojej "zwykłej" emerytury. Pierwszy honorowy dodatek otrzymuje się w miesiącu, w którym skończy się sto lat. Przelew przychodzi wraz z pieniędzmi z renty czy emerytury. Senior dostaje dodatkowe pieniądze do momentu śmierci. 

Świadczenie honorowe należą się  również tym, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają, ani emerytury, ani też renty. W takim przypadku konieczne jest złożenie wniosku, ponieważ ich dane nie znajdują się w systemie ZUS. Do dokumentu należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia np. akt urodzenia.

Świadczenia honorowe przyznawane są osobom posiadającym obywatelstwo polskie, zamieszkałym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jak i - to ważne - poza granicami kraju.

Tylu stulatków korzystało z honorowego dodatku 

Liczba osób pobierających z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat przedstawia się następująco:

  • w 2016 roku 2,3 tys. osób;
  • w 2017 roku 2,2 tys.osób;
  • w 2018 roku 2,0 tys. osób;
  • w 2019 roku 1,9 tys. osób;
  • w 2020 roku 2,2 tys. osób.
Budżet państwa wypłata honorowych emerytur ma w 2022 roku kosztować - według prognoz - 138,6 mln zł, a w przyszłym 246,1 mln zł. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy