Reklama

Restauratorzy chcą 211 milionów złotych odszkodowania od Skarbu Państwa za straty podczas lockdownu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Restauratorzy chcą 211 milionów złotych odszkodowania od Skarbu Państwa za straty podczas lockdownu - Zdjęcie główne

Gastronomia żąda ponad 200 milionów odszkodowania za lockdown | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Kwoty 211 milionów złotych żądają restauratorzy i przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbie Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął już pozew zbiorowy od prawie 300 podmiotów gospodarczych.

- Żądaniem złożonego pozwu jest ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej, w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii COVID-19,  co skutkowało stratami szacowanymi na ponad 211 milionów złotych – będącymi również przyczyną wielu ludzkich tragedii - czytamy w oświadczeniu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Pozew złożono 8 listopada. 

Pozew podpisało 279 przedsiębiorców, prowadzących 385 lokali gastronomicznych.  Sama lista udziałowców w pozwie sądowym nie jest jednak ostateczna. 

Rozgoryczenie prowadzących puby i restauracje sięgnęło zenitu, kiedy pomimo negocjacji z polskim rządem, usłyszeli brak możliwości udzielenia im odpowiedniej pomocy.

- Przypominamy - nieogłoszenie stanu klęski żywiołowej zablokowało możliwość uzyskiwanie odszkodowań na skutek strat poniesionych w związku z bezprawnym zamykaniem lokali. Gdyby wspomniany stan był wprowadzony, Pozew Zbiorowy nie byłby koniecznością – rządzący nie pozostawili wyboru przedsiębiorcom, z którymi nie chcieli podjąć mediacji

- czytamy w uzasadnieniu pozwu na stronie internetowej Izby.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej pracuje już nad kolejnym pozwem, które pomimo lockdownu zostały otwarte. - Sądy umarzają kolejne decyzje sanepidu o nałożeniu kar na tych przedsiębiorców, którzy nie zamknęli swoich lokali wbrew zakazom. Co więcej, sanepid będzie musiał zwracać pobrane z tego tytułu kary, które sięgały nawet 30 tys. zł - mówił w RMF Sławomir Grzyb z Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

Izba szacuje, że straty gastronomii przez lockdown wyniosły nawet 30 miliardów złotych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy