Reklama

Macie w domu telewizor albo radio? Musicie płacić abonament. Stawka w roku 2023 będzie wyższa!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Macie w domu telewizor albo radio? Musicie płacić abonament. Stawka w roku 2023 będzie wyższa! - Zdjęcie główne

Poczta poinformowała, ile w przyszłym roku będzie trzeba płacić za posiadanie odbiornika telewizyjnego i radiowego | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Kraju Osoby, które posiadają w domu telewizor lub radio muszą płacić abonament RTV. Tylko nieliczna grupa jest związana z tego obowiązku. Inni muszą liczyć się z tym, że w przyszłym roku zapłacą więcej.

Poczta Polska poinformowała ile, w przyszłym roku będziemy płacić za posiadanie odbiorników RTV. Wiemy również, co grozi tym, którzy uchylają się od tego obowiązku. 

Zaplanowane kontrole w cały kraju. Tylko część społeczeństwa nie musi płacić 

W Polsce każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie i regularnego wnoszenia opłat abonamentowych W tym celu należy udać się do dowolnej placówki pocztowej i zgłosić pracownikowi dyspozycję rejestracji odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych oraz okazać dokument potwierdzający tożsamość użytkownika (np. dowód osobisty, paszport, karta stałego pobytu), a w przypadku rejestracji firm upoważnienia wymaganego do dokonania takich czynności. Następnie należy podpisać wypełniony i wydrukowany przez pracownika placówki pocztowej formularz "Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych". Jak informuje Biuro Prasowe Poczty Polskiej, tylko określona grupa osób jest zwolnienia z opłat abonamentowych: Są to:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, 
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. 
 

Osoby, które mają odbiornik, ale nie płacą abonamentu, mogą spodziewać się kontroli, które  zgodnie z ustalonym planem realizują wyznaczeni pracownicy Poczt Polskiej, na podstawie wydanych upoważnień.

Jest to zadanie realizowanie systematycznie i dotyczy terenu całego kraju.  

 - informuje biuro. Od 2021 roku kontrolę mogą przeprowadzać również pracownicy Urzędu Skarbowego. W zeszłym roku karę otrzymało aż 120 tysięcy osób. O karach, jakiego rzędu mówimy? Poczta informuje, że za unikanie opłaty za abonament RTV i niezgłoszenie telewizora bądź radia grozi kara w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty, czyli, w tym roku, jest to 735 zł. 

Rabat dla tych którzy zapłacą za rok z góry 

W tym roku za posiadanie radia co miesiąc musimy płacić 7,50 zł i 24,50  za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny. Już wiadomo, że w przyszłym roku kwoty te ulgną zmianie. Biuro Prasowe Poczty poinformowało, że będzie to 8,70 za miesiąc za radioodbiornik, jeżeli abonent  uiszcza opłatę co miesiąc. Wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł. Natomiast za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wyniesie 27,30 zł, jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę. Rocznie daje to kwotę 327,60 zł. 

Poczta informuje, że jak zwykle zachęca do wykonania opłaty jednorazowej, dzięki której uzyskamy 10-procentową zniżkę. Co to oznacza? To, że roczny abonament wyniesie nas wówczas 294,90 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy