reklama

Hymn do zmiany! Zgłoś uwagi do projektu ustawy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Hymn do zmiany! Zgłoś uwagi do projektu ustawy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Wraz ze współczesnymi możliwościami drukarskimi i graficznymi powinny zmieniać się standardy tworzenia symboli narodowych. Takiego zdania jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które przygotowało właśnie projekt ustawy regulującej te zagadnienia. Nowością ma być również nieco inne brzmienie "Mazurka Dąbrowskiego".
reklama

Ustawa określająca sposoby tworzenia symboli narodowych powstała w 1980 roku. Aktualizowana była ostatnio w 1989 roku, kiedy godłu przywrócono koronę. Mając na uwadze rozwój procesów wytwarzania znaków państwowych, rząd chce uporządkować wytyczne dotyczące stosowania ich przez instytucje i osoby prawne. Twórcy projektu zauważyli, że zmiany te postulowane są od dawna, choćby przez specjalistów z zakresu kształtowania się herbów.

CZYTAJ TAKŻE:

reklama

- Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne symboli państwowych RP, jak również wprowadzenie wzorów symboli państwowych, zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi.

- czytamy w uzasadnieniu.

Autorzy dokumentu podkreślają, że funkcjonujące dotychczas załączniki odbiegają od dzisiejszych możliwości technicznych. Proponowane przez ministerstwo zmiany dotyczą wprowadzenia kokardy narodowej oraz pojęcia herbu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej i Chorągwi Rzeczypospolitej, a także zwiększenia ochrony tych symboli, poprzez regulacje prawne dotyczące postępowania ze zniszczonymi flagami.

reklama

 

Graf.: MKDNiS / proponowany wzór kokardy narodowej

ZMIANY W POLSKIM HYMNIE

Kierując się m.in. uwagami muzykologów, resort kultury pochylił się również nad brzmieniem hymnu. Oryginalna treść "Mazurka Dąbrowskiego" stworzona w 1797 r. przez Józefa Wybickiego, miała nieco inną treść, niż powszechnie przyjęta. Zamianie uległa bowiem kolejność drugiej i trzeciej zwrotki utworu. Projekt ustawy o symbolach narodowych zakłada przywrócenie tego tekstu do pierwotnej postaci. Obecnie druga zwrotka zaczyna się od słów "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę". Trzecia zaś: "Jak Czarniecki do Poznania". Po przyjęciu zmian należałoby śpiewać je w odwrotnej kolejności.

reklama

Dokument skierowany jest aktualnie do konsultacji publicznych. Wszelkie uwagi można zgłaszać w wiadomościach e-mail na adres: symbole@kulturaisport.gov.pl do 27 października. Projekt ustawy jest dostępny na stronie resortu kultury.

Okazuje się, że zmiany mogą być pomocne dla polityków. - Jestem zestresowany - mówił poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, kiedy dziennikarz TVN24 Radomir Wit dopytywał go o treść drugiej i trzeciej zwrotki hymnu Polski. Wcześniej polityk zadeklarował, że popiera propozycję Ministerstwa Kultury o zamianie zwrotek Mazurka Dąbrowskiego.

reklama

Poniżej pełna, obowiązująca treść "Mazurka Dąbrowskiego":

I

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

 

Ref. Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

 

II

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,

Będziem Polakami.

Dał nam przykład Bonaparte,

Jak zwyciężać mamy.

 

Ref. Marsz, marsz Dąbrowski...

III

Jak Czarniecki do Poznania

Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania

Wrócim się przez morze.

 

Ref. Marsz, marsz Dąbrowski...

IV

Już tam ojciec do swej Basi

Mówi zapłakany

- Słuchaj jeno, pono nasi

Biją w tarabany.

 

Ref. Marsz, marsz Dąbrowski...

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo