Reklama

Dodatek energetyczny. To ważne! Te osoby nie otrzymają świadczenia. Zobacz, czy jesteś jedną z nich

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Dodatek energetyczny. To ważne! Te osoby nie otrzymają świadczenia. Zobacz, czy jesteś jedną z nich - Zdjęcie główne

Nie wszyscy Polacy "załapią" się na dodatek | foto pexels.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Kraju Rządzący zaproponowali jednorazową dopłatę do prądu dla tych gospodarstw domowych, które używają energii elektrycznej do ogrzewania. Już wiadomo, że nie wszyscy otrzymają świadczenia. Kto dostanie decyzję odmowną?

Rządzący wprowadzają kolejne świadczenie, które mają wspomóc domowy budżet. Po dodatku na węgiel, pellet, gaz LPG i olej opałowy przyszła pora na pomoc rodzinom, które ogrzewają domy prądem. Już wiadomo, że nie wszyscy jedna otrzymają pieniądze. Kto się nie załapie i dlaczego? 

Dodatek energetyczny. Kiedy będzie można składać wnioski? 

Rząd przewidział jednorazową dopłatę do prądu dla tych gospodarstw domowych, które używają energii elektrycznej do ogrzewania, m.in. wykorzystują pompy ciepła. Wysokość dopłaty to:

  • 1000 zł - dla osób wykorzystujących do ogrzewania domów i mieszkań urządzenia na prąd, np. pompy ciepła, piece akumulacyjne, bojlery.
  • 1500 zł w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh. Na wyższą kwotę mogą liczyć te rodziny, które wskazane zużycie przekroczyło w 2021 roku
 

Co istotne, aby otrzymać dodatek, nie trzeba być właścicielem nieruchomości ogrzewanej prądem. Wniosek o wypłatę dodatku energetycznego do prądu będzie można składać w terminie od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023. Pieniądze powinniśmy otrzymać najpóźniej do końca marca. Osoby, które złożą dokumenty po terminie otrzymają odpowiedź odmowną. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Jak poinformowała Kancelaria Premiera, z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych. Na pomoc rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Te rodziny nie otrzymają dodatku. Dlaczego? 

Aby otrzymać jednorazowe świadczenie to, podobnie jak w przypadku dodatku węglowego, trzeba spełnić kilka istotnych wymogów. Przede wszystkim trzeba, posiadać wpisy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w którym widnieje informacja, że główne źródło ogrzewania zasilane jest energią elektryczną. Są to pompa ciepła, piec akumulacyjny lub bojler. Taki wpis powinien zostać dokonany do 11 sierpnia 2022 r. Zmiana deklaracji źródła ciepła po tej dacie oznacza odrzucenie wniosku. Zgłoszenia po 11 sierpnia będą brane pod uwagę, tylko wówczas, gdy dotyczą instalacji ogrzewania elektrycznego zgłaszanej po raz pierwszy.

Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego, działa zasada, jeden wniosek na jeden adres. Jeżeli w jednym domu mieszka kilka rodzin, pieniądze otrzyma ta, która dokument złożyła jako pierwsza. 

Część rodzin, która mimo spełnienia dwóch pierwszych warunków, i tak nie otrzyma dodatku. O kogo chodzi? O tych, którzy korzystają z fotowoltaiki. Rząd tłumaczył, że zdecydował się na takie rozwiązanie, ponieważ  osoby dysponujące mikroinstalacjami do wytwarzania prądu ze słońca, nie ponoszą wysokich kosztów ogrzewania domu prądem elektrycznym. 

W przypadku, gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje 

– czytamy w ustawie. 

Wskazany dodatek nie przysługuje również gospodarstwom domowym, którym został przyznany inny dodatek: węglowy lub do pelletu, drewna, gazu LPG i oleju opałowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy