Reklama

Czy Polsce grozi nagłe wyłączenie prądu? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi co wtedy trzeba robić

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Czy Polsce grozi nagłe wyłączenie prądu? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi co wtedy trzeba robić - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Kraju Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega i edukuje co należy zrobić w przypadku blackoutu. Czy Polsce grozi przerwa w dostawie prądu?

Już wcześniej austriackie ministerstwo obrony, niemiecki rząd i służby cywilne Hiszpanii rozpoczęły przygotowania obywateli do ewentualnego blackoutu, czyli kilkudniowego wyłączenia prądu, które zdaniem ekspertów kilku europejskich rządów realnie zagraża w najbliższych miesiącach Europie. Teraz taka kampania rusza w Polsce.

Wszystko przez możliwy kryzys energetyczny, który może dać się we znaki w trakcie najbliższych miesięcy. Wynika on z niedoborów i wysokich cen surowców, ryzyk związanych z mroźną zimą oraz trwającego procesu transformacji energetycznej i konieczności redukcji emisji gazów cieplarnianych. Nie tak dawno o taki kryzys w Polsce zapytał portal Interia.pl. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) odpowiedziało następująco:

- Zakłócenia w dostawach energii elektrycznej oraz innych surowców energetycznych mogą pojawić się zawsze, dlatego cały czas są podejmowane działania, aby minimalizować ryzyko wystąpienia dużych i rozległych awarii.

Na Twitterze RCB pojawiła się jednak też taka informacja.

 

Awaria prądu, która trwa dłuższy czas to chaos. Oprócz ciemności mogą się pojawić kłopoty z komunikacją, dostępem do internetu, bankomatów, a przede wszystkim może to oznaczać brak wody i dostaw ciepła. Dalej: zamknięte sklepy, apteki, a nawet stacje benzynowe. Katastroficzna wizja. Dlatego warto jest się przygotować na taką ewentualność.

Co należy zrobić:

  • latarkę, świece, apteczkę trzymaj w łatwo dostępnym miejscu
  • wyposaż się w przenośną ładowarkę - powerbank
  • zabezpiecz zapasy jedzenia, które nie wymagają prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu
  • przygotuj zapas wody
  • ciepłe ubrania, koce, grube kołdry, które uchronią nas przed zimnem
 

Przypominamy. Rząd na razie edukuje, nie ma informacji o możliwej dłuższej awarii prądu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy