reklama

Co zdrożeje w 2022 roku? Polak dostanie "po kieszeni" i to mocno

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Co zdrożeje w 2022 roku? Polak dostanie "po kieszeni" i to mocno - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Koniec roku to czas informacji co zdrożeje w najbliższym czasie. Ministerstwo Finansów już przekazało informacje o podwyżce cen alkoholu, wyrobów tytoniowych. Są również kolejne prognozy ekonomistów.
reklama

Eksperci są zgodni: wysoka inflacja będzie z nami także i w 2022 roku. Zatem co zdrożeje w najbliższym czasie?

Resort finansów już zapowiedział wzrost akcyzy na alkohol, wyroby tytoniowe.

- Akcyza będzie podwyższona od 1 stycznia 2022 roku. Spodziewamy się, że na butelce wódki to będzie wzrost ceny o około 1,50 zł. Na butelce wina to około 16 groszy, na butelce czy puszce piwa - około 6 groszy. Cena paczki papierosów wzrośnie o około 30 groszy, a wyroby nowatorskie około 1 zł - mówił minister finansów Tadeusz Kościński w Programie 1 Polskiego Radia.

PRĄD, GAZ, CZYNSZ

Urząd Regulacji Energetyki zapowiada, że wzrost cen za sprzedaż energii będzie dwucyfrowy.

- Cena energii stanowi około połowy rachunku – stąd jeśli mówimy o prognozie wzrostu taryfy o 40 procent, w praktyce koszt całego rachunku może wzrosnąć o około 20 procent.

- wskazuje Polski Komitet Energii Elektrycznej. Podwyżki i tak będą jednak znaczące, a jak wyliczył "Fakt" mogą sięgać maksymalnie nawet 200 złotych!

Pod koniec roku pojawiają się rachunki według nowych taryf. Podwyżki sięgają nawet 400 procent!

Jednocześnie specjaliści zaznaczają, że możliwy jest dalszy wzrost cen elektroniki i sprzętu AGD. Więcej będziemy płacić za gaz, a jeśli jeszcze dojdą do tego wzrosty cen lokalnych podatków to spodziewajmy się listów od spółdzielni mieszkaniowych i podwyżek czynszu.

ŻYWNOŚĆ

Z raportu przygotowanego przez UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupę AdRetail wynika, że za olej płacimy o prawie 84 procent więcej niż w ubiegłym roku. Zauważalny jest też skok cen margaryny – według badania to 24 procent. Więcej płacimy za cukier, masło, pieczywo, ciasta, napoje słodzone. Widoki na rok 2022 nie są optymistyczne.

- Sezon kończyliśmy z najniższymi zapasami cukru w Europie od kilku ostatnich lat, co wpływa na wzrost cen, który kompensuje wzrost kosztów produkcji oraz logistyki dostaw, której koszty to także ceny paliw.

- mówi na łamach portalu forsal.pl Szymon Smajdor, rzecznik Krajowej Spółki Cukrowej.

PALIWO

To największa zagadka dla ekonomistów. Zapowiedzi polityków są optymistyczne i wskazują na obniżkę cen na początku 2022 roku. Wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej ma w tym pomóc i ceny w najbliższym czasie spadną co najmniej o 10-20 groszy na litrze. Co będzie dalej? Trudno powiedzieć.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama