Reklama

Chcesz się nauczyć strzelać? Zapisz się na bezpłatne szkolenie. Zobacz, jak to zrobić

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Chcesz się nauczyć strzelać? Zapisz się na bezpłatne szkolenie. Zobacz, jak to zrobić - Zdjęcie główne

W programie udział biorą kluby z całej Polski | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Kraju Trwa realizacja programu "Upowszechniania Strzelectwa" dla dwóch grup wiekowych. Zobacz, jak się zapisać?

Program "Upowszechniania Strzelectwa", zainicjowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest realizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla młodzieży szkolnej i studentów w wieku 18-26 lat oraz osób dorosłych powyżej 26. roku życia. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej grupie wiekowej, jest realizowany przez kluby sportowe posiadające licencje Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego i aktywnie wspierające rozwój strzelectwa sportowego. Obecnie trwają zapisy do młodszych grup. 

Część teoretyczna przed zajęciami na strzelnicy 

Program w grupie wiekowej 18-26 lat obejmuje swoim zasięgiem wszystkie 16 województw. Organizatorzy informują, że dzięki inicjatywie mają zamiar przeszkolić 3600 młodych osób, w zakresie umiejętności strzeleckich. Szkolenia są dla uczestników całkowicie bezpłatne. Osoby, które chciałby się zapisać mogą to zrobić tylko online poprzez stronę programstrzelectwa.pl.

Ogólnopolskim operatorem programu jest firma Gun sp. z o.o. Spółka komandytowa. Szkolenia odbywają się w grupach liczących maksymalnie 20 osób. Każda grupa realizuje ten sam 12-godzinny program, obejmujący:

  • część teoretyczną (1 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z historią strzelectwa, zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią pneumatyczną i palną, prawnymi aspektami dotyczącymi broni palnej i amunicji,
  • część praktyczną (11 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach związanych z użyciem broni palnej, dowiedzą się jak wykorzystywać materiały opatrunkowe pola walki, budową broni, poznają techniki strzeleckie; oraz przede wszystkim będą strzelać z broni pneumatycznej oraz małokalibrowej.
 

Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki, uważa, że strzelectwo sportowe to interesująca dyscyplina, która uczy koncentracji i dokładności, dlatego powinna znaleźć stałe miejsce w procesie edukacji młodych Polaków. 

Poprzez program upowszechniania strzelectwa chcemy jeszcze mocniej aktywizować młodzież, tworząc jednocześnie optymalne warunki dla rozwoju talentów i zainteresowań sportowych. Tegoroczna edycja programu ma charakter pilotażu, co pozwoli nam na oszacowanie skali zainteresowania oraz na rzetelną ocenę zakresu programu pod kątem jego możliwych modyfikacji w 2023 roku.

Ministerstwa Sportu i Turystyki informuje, że szczególny nacisk został położony na praktyczne wykorzystanie czasu spędzonego na strzelnicy. Dlatego zajęcia, poza samym strzelaniem, w znacznej mierze skupione na budowie broni i jej praktycznym wykorzystaniu. Poza nauką technik strzelania z broni krótkiej (pistolety) oraz długiej (karabinki) uczestnicy programu będą też uczyli się jak broń rozebrać, wyczyścić, zakonserwować oraz bezpiecznie usuwać zacięcia.

W części praktycznej programu każdy uczestnik programu będzie miał możliwość oddania 360 strzałów:

  • 100 strzałów z broni pneumatycznej krótkiej
  • 100 strzałów z broni pneumatycznej długiej
  • 50 strzałów z broni krótkiej kaliber 22 LR
  • 50 strzałów z broni długiej kaliber 22 LR
  • 25 strzałów z pistoletu centralnego zapłonu kaliber 9x19mm
  • 25 strzałów z karabinka centralnego AK/TANTAL kaliber 7,62x39/5,45x39
  • 10 strzałów z karabinka centralnego zapłonu AR15/M4/M16 kaliber 223REM/5,56x45

Osoby po 26 roku życia mają pierwsze lekcje za sobą. Jest szansa dołączyć? 

Ministerstwo Sportu i Turystyki na realizację programu upowszechniania strzelectwa w Polsce przeznaczy w 2022 roku łącznie 5 mln zł. Koordynatorem szkoleń dla osób po 26 roku życia został Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Pierwsze osoby, z tej kategorii wiekowej, na strzelnicę weszły w lipcu. W tej grupie, dzięki rządowym środkom, uda się przeszkolić 3 740 osób. Jeżeli chodzi o program i ilość osób na zajęciach, to jest on taki sam jak w przypadku młodszych uczestników. 

Andrzej Kijowski, prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, informuje, że do prowadzenia szkoleń zgłosiło się ponad 40 klubów z całej Polski. 

To jest olbrzymi przełom w upowszechnianiu strzelectwa. Program ten traktujemy jako pilotażowy i liczymy na jego kontynuację w przyszłym roku.

Osoby, które chcą dołączyć, mogą się zgłosić poprzez stronę internetową strzelanie.pzss.org.pl. Rejestracja odbywa się 14 dni przed początkiem konkretnego szkolenia w danym klubie. Decyduje kolejność zgłoszeń. Późniejszy przebieg programu, jak wyjaśnia Jolanta Jarczewska, koordynatorka projektu, zależy od kluby, który wybierzemy. 

W darmowym programie nie mogą uczestniczyć osoby posiadające pozwolenie na broń, posiadające patent strzelecki lub licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, a także funkcjonariusze służb mundurowych, którym przydzielona jest broń służbowa oraz instruktorzy lub trenerzy strzelectwa sportowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy