Reklama

Bieg z Marzanną w Sandomierzu. Młodzież tradycyjnie pożegnała zimę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju 21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. To także pora na tradycyjne pożegnanie zimy i utopienie "Marzanny". Zobaczcie, jak to wyglądało w Sandomierzu.

Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. W Sandomierzu miejscowy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprosił na tradycyjne pożegnanie zimy.

Blisko 60 uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Sandomierza, wzięli udział w "Biegu z Marzanną." Trasa wiodła przez Park Piszczele na Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego gdzie odbyły się konkursy. Reprezentacje szkół zaprezentowały własnoręcznie wykonane "Marzanny". Jury oceniło ich wygląd, wielkość oraz lot. Puchar za najładniejszą kukłę otrzymała Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego, za największą otrzymał Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Zbigniewa Strzeleckiego, a najładniejszy lot zaliczyła "Marzanna" Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Zobaczie zdjęcia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy