Reklama

Bezpłatna opieka medyczna, wolny rynek pracy, zasiłki. Rząd zapowiada specustawę o pomocy dla uchodźców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: 3. PBOT

Bezpłatna opieka medyczna, wolny rynek pracy, zasiłki. Rząd zapowiada specustawę o pomocy dla uchodźców  - Zdjęcie główne

Specustawa o pomocy dla uchodźców | foto 3. PBOT

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju W poniedziałek (7 marca) Rada Ministrów zajmie się specustawą dotyczącą pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Uciekający przed wojną będą mogli liczyć na bezpłatną opiekę medyczną, jednorazowe zasiłki i otwarty rynek pracy. Wszystko przy minimum formalności.

Legalna praca dla uchodźców

Na Ukrainie zostawili wszystko. Nie tylko swój dom, mężów, synów, ale także źródło utrzymania w postaci pracy, rent lub emerytur. Polski rząd zapowiada, że osoby, które przybyły do Polski i zarejestrowały swój pobyt, będą mieć otwarty rynek pracy i liczną pomoc. 

Ukraińcy będą mogli pracować w naszym kraju bez zbędnych formalności. Nie będzie potrzebne zezwolenie na pracę. Pracodawca musi jedynie poinformować Powiatowy Urząd Pracy o zatrudnieniu uchodźcy. Umożliwienie legalnej pracy to także bezpłatny dostęp do opieki medycznej, świadczeń rodzinnych i wychowawczych (500 plus), zasiłków czy rent.

300 plus lub 500 plus 

Każdy z cudzoziemców będzie mógł zawnioskować o dodatkowe zasiłki "na start". W przypadku osób o wolnym stanie cywilnym wypłacana będzie jednorazowa pomoc finansowa w kwocie 500 złotych. Dla małżeństw przewidziano 300 zł. Takie wsparcie ma umożliwić zakup najpotrzebniejszych rzeczy, np. paliwa, biletów, żywności, leków. 

W tym tygodniu nadzwyczajne posiedzenia Sejmu i Senatu

W niedzielę (6 marca) Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego, dnia rozpoczęcia rosyjskiego ataku militarnego na Ukrainę, do Polski dotarło ponad milion uchodźców. Dziennie granicę z naszym krajem przekracza kilkadziesiąt tysięcy cudzoziemców.

Rząd musi zatem reagować szybko. Jeszcze w tym tygodniu projektem specustawy ma się zająć Sejm i Senat na nadzwyczajnych posiedzeniach. 


WIDEO: Jak wygląda życie z uchodźcami?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy