Reklama

ZUS rusza z wypłatami "czternastek". Pierwsze przelewy jeszcze w październiku. Kto i ile dostanie dodatkowej gotówki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

ZUS rusza z wypłatami "czternastek". Pierwsze przelewy jeszcze w październiku. Kto i ile dostanie dodatkowej gotówki?  - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze w październiku, na konta kilkuset tysięcy rencistów i emerytur, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe świadczenie, zwane "czternastką". Kto jest uprawniony do dodatkowej gotówki i ile wyniesie jednorazowa wypłata?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy do wypłaty dodatkowych świadczeń dla rencistów i emerytów. Po wypłaconej w marcu "trzynastce", w tym roku klienci ZUS, otrzymają czternasty zastrzyk gotówki. - Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Pierwsze wypłaty trafią na konta emerytów pod koniec października – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zdaniem prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "czternastka" w 2021 roku wyniesie 1250,88 złotych brutto. Listopadowa wypłata będzie jednak oskładkowana i opodatkowana i wyniesie netto około 1050 złotych. Dodatkowe pieniądze będą przysługiwać osobom, które na koniec października bieżącego roku będą miały ustalone prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, czyli emerytury, renty, renty socjalnej lub świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

Jednocześnie ZUS tłumaczy, że zgodnie z ustawą, pełną kwotę, czyli 1250,88 złotych brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają "czternastkę" pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 złotych, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 złotych (1250,88 – 100 złotych = 1150,88 złotych).

Wypłaty czternastych świadczeń zaplanowano na listopad. ZUS pieniądze wypłaca swoim klientom w 1,5,10,15 i 25 dniu miesiąca. Z uwagi na Wszystkich Świętych, przypadające 1. listopada, osoby pobierające emeryturę i rentę na ten dzień, przelew otrzymają już 28. października. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych deklaruje, że każde dodatkowe świadczenie roczne jest wolne od egzekucji i potrąceń w ramach nakazów wykonawczych. Szacuje się, że "czternastkę" otrzyma ponad 9 milionów Polaków, z czego prawie 8 milionów w pełnej wysokości. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy