Reklama

ZUS przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe pieniądze nie dla wszystkich!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZUS w Rzeszowie

ZUS przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe pieniądze nie dla wszystkich! - Zdjęcie główne

foto ZUS w Rzeszowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czternasta emerytura trafi do klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. W 2021 roku dodatkowe świadczenie wyniesie 1250,88 złotych brutto.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

- Pragnę uspokoić naszych klientów. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie

– przypomina rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu – Wojciech Dyląg.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 złotych brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 złotych, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 złotych

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Dodatkowe pieniądze otrzyma około 9 milionów emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla około 7,9 miliona świadczeniobiorców. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Czternasta emerytura to kolejne dodatkowe świadczenie, które zostanie wypłacone przez ZUS.

W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 złotych brutto.
Trzynastka przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy