Reklama

Zorganizowana grupa przestępcza na Podkarpaciu "prała" pieniądze

Opublikowano:
Autor:

Zorganizowana grupa przestępcza na Podkarpaciu "prała" pieniądze - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Centralne Biuro Śledcze Policji wspólnie z Podkarpackim Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów zatrzymało 4 osoby podejrzane o udział w grupie zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w ramach handlu sprzętem elektronicznym. Straty Skarbu Państwa w wyniku działania grupy wynoszą co najmniej 41 miliony złotych. Śledczy ustalili także, że członkowie grupy mogli "wyprać" 25 milionów złotych. Sprawę nadzoruje Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.

Policjanci Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z funkcjonariuszami Podkarpackiego Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej wyłudzaniem zwrotu nienależnego podatku VAT między innymi przy wywozie sprzętu elektronicznego z terenu Polski w procedurze "Tax Free", a także "praniem" pieniędzy.

W ostatnim czasie funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby na terenie województw podkarpackiego i lubuskiego. W trakcie przeszukań zabezpieczyli dokumentację, która będzie poddana szczegółowej analizie przez śledczych. Z ustaleń mundurowych wynika, że w przestępczy proceder było zaangażowanych kilka podmiotów gospodarczych, zajmujących się handlem sprzętem elektronicznym. Wszystko wskazuje na to, że te firmy tworzyły w większości fikcyjną dokumentację, nieodzwierciedlającą rzeczywistych zdarzeń gospodarczych dotyczących sprzedaży towarów. Ponadto jedna z firm wystawiała nierzetelne dokumenty w ramach tzw. procedury "Tax Free" dla obywateli Ukrainy. Na tej podstawie podejrzani występowali o nienależne zwroty podatku VAT lub nie opłacali należnych kwot podatku. Śledczy ustalili również, że straty Skarbu Państwa w wyniku działania tej grupy mogły wynieść co najmniej 41 milionów złotych, a także że członkowie szajki mogli "wyprać" ponad 25 milionów złotych.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące działania w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem zwrotu nienależnego podatku VAT, a także oszustw. Reszta zarzutów dotyczyła prania pieniędzy oraz przestępstw karnoskarbowych. Dodatkowo dwie osoby usłyszały zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeden z zatrzymanych został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące, a do sprawy zabezpieczono mienie podejrzanych warte 7,9 milionów złotych. Możliwe są kolejne zatrzymania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE