Reklama

Żołnierz z Podkarpacia zmarł na misji NATO w Łotwie

Opublikowano:
Autor:

Żołnierz z Podkarpacia zmarł na misji NATO w Łotwie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 14 grudnia w Polskim Kontyngencie Wojskowym na Łotwie zmarł jeden z żołnierzy kontyngentu. Smutną wiadomość przekazała mjr Adriana Wołyńska z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. Jak podało Radio Rzeszów, polski żołnierz pochodził z Rzeszowa.

- Z przykrością zawiadamiamy, że do Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych dotarła smutna wiadomość. W sobotę, 14 grudnia 2019 roku, w Polskim Kontyngencie Wojskowym na Łotwie zmarł jeden z żołnierzy kontyngentu. Z żalem zawiadamiamy, że do zdarzenia doszło podczas indywidualnych zajęć sportowych, realizowanych w czasie wolnym. Aktualnie trwają czynności zmierzające do ustalenia przyczyn śmierci żołnierza prowadzone przez Żandarmerię Wojskową

- napisała w krótkim komunikacie mjr Adriana Wołyńska z Wydziału Prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Żal wyraził też łotewski minister obrony Artis Pabriks, który zaznaczył, że śmierć polskiego żołnierza to dotkliwa strata również dla Łotwy, ponieważ razem z Polską podobnie rozumie kwestie bezpieczeństwa.

— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) 15 grudnia 2019


Rzeszowski żołnierz zmarł podczas zajęć sportowych, które były realizowane w czasie wolnym od służby w pobliżu wsi Kadaga w gminie Ādažu na Łotwie.

Jak podaje portal Deference24, Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie jest częścią Wzmocnionej Wysuniętej Obecności Sił NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Główną siłę eFP stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO rozmieszczone w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Każda grupa tworzona jest przez państwo ramowe, a w tym odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania.

Wielonarodowa grupa bojowa na Łotwie znajduje się pod dowództwem Kanady i składa się z ok. 1400 żołnierzy z Albanii, Czarnogóry, Czech, Hiszpanii, Kanady, Słowacji, Słowenii, Polski i Włoch, którzy rotacyjnie stacjonują na terytorium Republiki Łotewskiej, współpracując z łotewskimi Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Sam PKW Łotwa liczy do 175 żołnierzy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE