Reklama

„Zmuszą” władze do informowania o przyszłych inwestycjach?

Opublikowano:
Autor:

„Zmuszą” władze do informowania o przyszłych inwestycjach? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest szansa, że na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa pojawi się obywatelski projekt uchwały, który miałby nakładać na władze miasta obowiązek publikacji m.in. wydanych warunków zabudowy.

Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa, jak samo wskazuje jest apolitycznym ruchem miejskim na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta Rzeszowa. W jego skład wchodzi Ruch Społeczny Mieszkańcy Nowego Miasta, Stowarzyszenie Mieszkańców Budziwój-Biała, Stowarzyszenie Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów, Stowarzyszenie Świadomy Obywatel Rzeszowa, Stowarzyszenie Mieszkańcy Zielonego Wzgórza, Ruch Społeczny Zielony Zimowit, Stowarzyszenie Spacerówka, Ruch Społeczny Mieszkańców Dzielnicy Śródmieście, Stowarzyszenie Zielone Osiedle Grabskiego, Stowarzyszenie Zielone Płuca Osiedla Przybyszówka oraz Ruch Społeczny Mieszkańców Osiedla Budziwój.

  • CZYTAJ WIĘCEJ:

>> Przy Żwirowni mogą powstać trzy 10-piętrowce

Jawne informacje o inwestycjach

To właśnie Razem dla Rzeszowa są autorami obywatelskiego projektu uchwały, który ma szanse pojawić się na wrześniowej sesji rady miasta. Chodzi o ułatwienie mieszkańcom dostępu do danych, związanych z wydawanymi przez miejskich urzędników dokumentów dotyczących zabudowy miasta. 

- Chodzi o to, żeby wiedza o inwestycjach była jawna. Czyli jeżeli miasto wydało tzw. wuzetkę, to żeby mieszkańcy mogli w prosty sposób to sprawdzić. Dotychczas urzędnicy utrudniają zdobywanie tego typu informacji. Zasłaniają się przepisami prawa. 


- oznajmia Marcin Płodzień, członek stowarzyszenia. 

Obywatelski projekt uchwały ma określić priorytety oraz cele działania dla prezydenta, dotyczące zwiększenia dostępu mieszkańców do informacji odnośnie planowania i zagospodarowania przestrzeni oraz inicjatyw inwestycyjnych. Razem dla Rzeszowa proponuje, aby powstał portal, który służyć będzie to udostępniania tego typu informacji. 

  • CZYTAJ WIĘCEJ:

>> Odmulanie rzeszowskiego zalewu. Rośnie poziom frustracji mieszkańców

Potrzeba 300 podpisów

Aby projekt był respektowany przez Biuro Rady Miasta Rzeszowa potrzeba 300 ważnych podpisów. Stowarzyszenie zebrało ich… 1100. Odpowiednie dokumenty mają wpłynąć do biura rady jeszcze w tym tygodniu. 

- Te podpisy zebraliśmy w ciągu tygodnia. Ich liczba stale rośnie. Zrobimy wszystko, żeby projekt uchwały pojawił się na najbliższej sesji. 


- dodaje Marcin Płodzień. 

Jeżeli uda się dołączyć projekt to porządku obrad będzie to trzecia inicjatywa obywatelska w historii miasta i pierwsza w tej kadencji. 

  • CZYTAJ WIĘCEJ:

>> Miasto ma poważny problem z budową przejścia pod torami

Czeka nas powtórka z przeszłości?

Zauważmy, że temat związany z publikacją informacji o przyszłych inwestycjach nie pojawi się po raz pierwszy na sali sesyjnej. Już w przeszłość zarówno radni Platformy Obywatelskiej, jak również Prawa i Sprawiedliwości zabiegali o podobne działania ze strony władz miasta. W jednym i drugim przypadku pomysł został odrzucony. 

- Mieliśmy już wcześniej podobną inicjatywę, jednak temat został zepchnięty do komisji.


- wyjaśnia Andrzej Dec, przewodniczący rady miasta i radny z Platformy Obywatelskiej, który na pytanie czy projekt ma szanse akceptacji odpowiada:

- Trudno powiedzieć. Jest kilka miast, które mają takie rozwiązania wdrożone. 


Podobne pytanie zadaliśmy również radnemu z PiS-u. 

- W mojej opinii jest to bardzo dobry pomysł, jednak matematyka jest nieubłagana. 


- tłumaczy Waldemar Kotula, nawiązują tym samym do rozkładu sił w rzeszowskiej radzie miasta, gdzie większość stanowią radni proprezydenckiego klubu Rozwój Rzeszowa, który w przeszłości niezbyt przychylnie podchodził do tego typu uchwał. Czy tym razem będzie inaczej? Przekonamy się już 22 września. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE