Reklama

Zmarł ostatni uczestnik akcji "Burza" z Obwodu Dębica

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: AK Dębica

Zmarł ostatni uczestnik akcji "Burza" z Obwodu Dębica - Zdjęcie główne

foto AK Dębica

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jan "Gałązka" Wrona odszedł 5 stycznia 2021 roku. Był ostatnim żywym uczestnikiem akcji "Burza" ze Zgrupowania Obwodu Armii Krajowej Dębica.

Pogrzeb żołnierza AK odbył się w piątek 8 stycznia w Górze Ropczyckiej (powiat ropczycko-sędziszowski), w rodzinnych stronach Jana Wrony. "Gałązka" urodził się 12 kwietnia 1923 r. W działalność konspiracyjną zaangażował się pod koniec 1941 r. i rok później wstąpił do Armii Krajowej. Latem 1944 r. brał udział w działaniach akcji "Burza" jako żołnierz I Zgrupowania Oddziałów AK Dębica operujących w lasach na Budziszu. 

Po wojnie i upadku komunizmu zaangażował się w tworzenie i funkcjonowanie Sędziszowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 20 listopada 2020 r. został mianowany na pierwszy stopień oficerski Wojska Polskiego, a 20 maja 2005 r. otrzymał stopień porucznika. Za swoje zasługi został odznaczony w 1948 r. przez Emigracyjny Rząd Polski Medalem Wojska, a w 1983 r. otrzymał Krzyż Armii Krajowej. Od 1985 r. miał prawo do noszenia Honorowej Odznaki Pułkowej 5 Pułku Strzelców Konnych. 15 października 1990 r. otrzymał natomiast Krzyż Partyzancki, a w 1994 r. Odznakę Pamiątkową Akcji Burza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy