Reklama

Zmarł mościcki kapelan. Był znanym wykładowcą i doktorem Kościoła

Opublikowano:
Autor:

Zmarł mościcki kapelan. Był znanym wykładowcą i doktorem Kościoła - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie żyje ks. Andrzej Pękala - kapelan, duchowny, wykładowca, wicedziekan i adiunkt. Jeden z najważniejszych duchownych w regionie.

 

W wieku 83 lat zmarł w czwartek 31 października ks. Andrzej Pękala. Znany był przede wszystkim jako kapelan Sióstr Służebniczek w Dębicy. Urodził się 11 listopada 1936 r. w Mościcach. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w  1960 r.

 

Posługę jako wikariusz pełnił w wielu podkarpackich i małopolskich parafiach - Wojniczu, Dąbrowie Tarnowskiej, Mielcu oraz Bochni. Był niezwykle zaangażowaną postacią w naukę. Studiował teologię moralną na KUL-u, a w 1977 roku obronił doktorat. Dwa la później pełnił już rolę proboszcza w parafii w Krościenku nad Dunajcem. Od 1992 roku był gospodarzem wspólnoty św. Mikołaja w Bochni

 

Był także związany z Dębicą - od 1993 roku pełnił tam funkcję kapelana w Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, a także rolę ojca duchownego. Był także wicedziekanem dekanatu Krościenko, dziekanem dekanatu Bochnia, a także członkiem diecezjalnej rady duszpasterstwa rodzin, rejonowego duszpasterstwa akademickiego w Bochni, Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej i Kolegium Konsultorów i rady programowej Radia Dobra Nowina.

 

Znany był ze swojego zaangażowania kapłańskiego. Był również adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie, z którego okolic pochodził. W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kamienieckiej pełnił natomiast funkcję wykładowcy. W 1992 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

 

Już jutro, tj. w sobotę, 2 listopada o godzinie 14:00 odbędzie się pogrzeb śp. ks. dr Andrzeja Pękala w kościele klasztornym w Dębicy. Po mszy, jego ciało zostanie złożone w grobie na Starym Cmentarzu w Dębicy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE