Reklama

Nie żyje ksiądz kanonik Franciszek Hanek. Wojenny bohater i wspaniały duchowny miał 100 lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 7 grudnia zmarł ksiądz kanonik Franciszek Hanek, który ostatnie 25 lat, będąc już na zasłużonej emeryturze, niestrudzenie pracował w Bazylice pw. św. Mateusza w Mielcu. W lipcu tego roku obchodził swoje setne urodziny.

Zmarł ksiądz Franciszek Hanek. Mielecki duszpasterz, który w trakcie swojego życia pokazywał co to znaczy odwaga. Pogrzeb kapłana odbędzie się w niedzielę, 12 grudnia, o godzinie 14 w Bazylice na mieleckiej Starówce.

 

Ksiądz Franciszek Hanek urodził się 23 lipca 1921 r. w domu Stanisława i Julii z domu Krużel. Miał liczne rodzeństwo (w tym brata Leona – muzykologa, dyrygenta, profesora i prorektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu). W 1939 roku pracował w zakładach lotniczych WSK Mielec, które podczas wojny przejęli Niemcy. Stamtąd wykradał techniczne plany budowy niemieckich samolotów bombowych Heinkla i przekazywał je jako łącznik dowódcom Armii Krajowej. W tym czasie należał też do Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie", w którym pełnił funkcję łącznika i instruktora broni. Jest absolwentem Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Tam także zdał egzaminy maturalne w 1945 roku.

Przez dwa lata studiował psychologię i filozofię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie przeniósł się na teologię do Krakowa. Ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1951 roku w kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu. Na swoim prymicyjnym obrazku zamieścił słowa „Uwielbiaj duszo moja Pana”. Po święceniach od 1951 do 1953 roku był wikariuszem w jednej z parafii w Bolesławcu, a później krótko w parafii św. św. Jakuba i Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu.

Czynnie na poziomie parafii brał udział w tworzeniu się struktur archidiecezji wrocławskiej, powstawaniu nowych parafii i budowy kościołów. W 1953 roku został proboszczem parafii św. Anny w Szewcach. W latach 1956–1971 pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Jana Chrzciciela w Łosiowie, a następnie od 1971 do 1996 roku w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kostomłotach. W 1996 roku przeszedł na emeryturę i powrócił do rodzinnej parafii w Mielcu.

W 2021 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności społecznej i patriotycznej, za pracę duszpasterską oraz wspieranie polskiego podziemia niepodległościowego w czasie drugiej wojny światowej.

W jednym z wywiadów powiedział: "Zawsze się zgadzałem z tym, co Pan Bóg chciał. Jeśli Pan Bóg będzie chciał mnie zabrać, to mnie zabierze."

Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy