Przed nami dwa święta, które zgodnie z zapisem w ustawie zwalniają nas z obowiązku wykonywania pracy. 1 listopada obchodzimy w Polsce dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w poniedziałek. Oznacza to, że pierwszy weekend tego miesiąca zostanie wydłużony o jeden dzień.
PRZECZYTAJ TAKŻE: KONIEC Z OBCHODZENIEM ZAKAZU HANDLU W NIEDZIELE!
Kilka dni później, 11 listopada, świętować będziemy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponieważ jest to również dzień, który ustawodawca odgórnie określił jako wolny od pracy, w przedostatnim miesiącu roku możemy zaplanować aż dwa długie weekendy. Najbliższe Święto Niepodległości wypadnie w czwartek. Aby zapewnić sobie czterodniowy wypoczynek, wystarczy w piątek, 12 listopada, dobrać jeden dzień urlopu.
W tym roku niefortunnie złożyło się, że 25 i 26 grudnia, czyli święta Bożego Narodzenia, wypadają w sobotę i niedzielę. Taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Zgodnie z prawem za dzień świąteczny przypadający na sobotę, pracodawca zobowiązany jest wyznaczyć wolne w innym terminie. To już zależy od szefa. Jeśli jednak przekonamy pracodawcę, aby przychylił się do naszej propozycji, możemy wykorzystać dodatkowy dzień wypoczynku na przykład wypełniając wspomnianą wyżej lukę 12 listopada. Warto rozważyć też zaplanowanie tego przywileju na 31 grudnia. To umożliwiłoby czterodniowe leniuchowanie, ponieważ kolejny dzień roboczy wypadałby wówczas dopiero w poniedziałek, 3-go stycznia.
DŁUGIE WEEKENDY W 2022 ROKU
Przyszły rok przyniesie wiele okazji do wydłużonych weekendów. Dobierając tylko jeden dzień urlopu, czterodniowym wypoczynkiem będziemy mogli cieszyć się aż cztery razy:
- 6 stycznia, czwartek, święto Trzech Króli
- Święto Konstytucji 3 maja, wtorek
- 16 czerwca, czwartek, Boże Ciało
- 1 listopada, wtorek, Wszystkich Świętych
- 17 i 18 kwietnia, niedziela i poniedziałek wielkanocne
- 15 sierpnia, poniedziałek, Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny
- 11 listopada, piątek, Święto Niepodległości
- 25 i 26 grudnia, niedziela i poniedziałek, Boże Narodzenie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.