Reklama

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Jakie kary możemy otrzymać?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Jakie kary możemy otrzymać? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś 31 grudnia Sylwester. I dziwna sytuacja. Nie możemy się przemieszczać od godz. 19.00 w dniu dzisiejszym do godz. 6.00 w dniu jutrzejszym. I choć premier Mateusz Morawiecki odciął się od wprowadzenia godziny policyjnej w Sylwestra, to rozporządzenie wprowadzające zakaz przemieszczania się obowiązuje. Jak to wszystko rozumieć?

Na początku najistotniejsza kwestia czyli podstawa prawna nałożonych w noc Sylwestrową obostrzeń. Zakaz przemieszczania się został wprowadzony rozporządzeniem. Jak mówią prawnicy jest to niezgodne z Konstytucją, która mówi, że każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu. Wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Takiej ustawy nie przyjęto, co do zasady zakaz przemieszczania się  nie został więc wprowadzony zgodnie z prawem.

Wiemy, że policja mobilizuje zwiększone siły na 31 grudnia, ale jest to normalna praktyka w tym czasie.

Wszystko zależy od konkretnego policjanta

Tyle interpretacja prawna. To wcale jednak nie oznacza, że policja tego zakazu nie będzie przestrzegała. Policjanci nie są od interpretacji odpowiednich przepisów z konstytucją. Wszystko zależy od wytycznych, które otrzymają od swoich przełożonych i od konkretnej sytuacji w jakiej się znajdą. Policja zawsze bowiem powtarza, że ocena danej sytuacji i zastosowane sankcje należą do policjanta, który dokonuje danej interwencji. 

Przejdźmy zatem do przyjrzenia się co mówi rozporządzenie. Jej zapisy określają, że dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski obowiązuje zakaz przemieszczania się, z dwoma wyjątkami: 1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Nie wolno się przemieszczać niczym

Zacznijmy od tego co to znaczy zakaz przemieszczania się. Przemieszczanie się to zmiana miejsca pobytu, wyjście z domu niezależnie od wybranego środka lokomocji – nie wolno zatem przemieszczać się pieszo, rowerem, samochodem, ale także pociągiem czy taksówką. 

Choć w tym ostatnim przykładzie jest też paradoks. Jak po północy wezwiemy taksówkę i w tracie jazdy zatrzyma nas policja, to taksówkarzowi ujdzie to na sucho bo on wykonuje czynności związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a wy możecie dostać mandat. Mamy prawo nie przyjąć mandatu, bez względu na powód. Wtedy taka sprawa będzie skierowana do sądu i to sąd oceni, czy złamaliśmy prawo, czy nie. (...) CZYTAJ DALEJ>>

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy