Reklama

Wyciek danych z Facebooka? Na sprzedaż baza z 1,5 mld użytkowników!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wyciek danych z Facebooka? Na sprzedaż baza z 1,5 mld użytkowników! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W darknecie (internecie hakerów) pojawiła się oferta zakupu baz obejmująca dane półtora miliarda użytkowników Facebooka. Doszło do wycieku danych? Czy sytuacja ta jest niebezpieczna dla użytkowników mediów społecznościowych?

Przed północą w nocy z poniedziałku na wtorek (4/5 października) doszło do gigantycznej, niespotykanej jak dotąd w historii, awarii wszystkich produktów Facebooka. Kiedy informatycy tej korporacji starali się usuwać skutki problemów z dostępem do mediów społecznościowych, w internecie pojawiła się informacja, że do sprzedaży trafiło 1,5 miliarda danych użytkowników Facebooka. 

Pod koniec września bieżącego roku, użytkownik znanego forum hakerskiego (tzw. darknet), opublikował ogłoszenie, zachęcające do kupna danych osobowych ponad 1,5 miliarda użytkowników Facebooka. 

fot. Privacy Affairs

Dane, które zostały wystawione na sprzedaż, obejmują imię i nazwisko użytkownika, jego email, miejsce przebywania, płeć, numer telefonu i unikatowe ID. 

Wszystko na to wskazuje, że taki zbiór danych osobowych został pozyskany przez tak zwane scrapowanie Facebooka. 

Jak podaje serwis Biznes Wprost "skrobanie to proces zbierania publicznych danych z sieci i organizowanie ich w listy i bazy danych. Dobra wiadomość jest więc taka, że dane nie zostały zhakowane i użytkownicy nie powinni obawiać się, że stracą nad nimi kontrolę. Zła jest z kolei taka, że bazy danych najpewniej zostają kupione przez wszelkiej maści nieuczciwych sprzedawców internetowych, którzy będą zasypywać ofiary reklamami. Cyberprzestępcy mogą do tych reklam dodawać zainfekowane linki i na to przede wszystkim muszą być wyczuleni użytkownicy."

fot. Privacy Affairs

Privacy Affairs, sieć ekspertów z cyberbezpieczeństwa, uważa, że oferta wykupu danych jest wiarygodna. 

- Sprzedawca twierdzi, że reprezentuje grupę scraperów internetowych działających od co najmniej czterech lat. Przekonuje, że w tym czasie sprzedał bazy co najmniej 18 tysiącom klientów. Jeśli informacje o wycieku baz zostaną potwierdzone, będzie to jeden z największych wycieków danych w kilkunastoletniej historii Facebooka.

- pisze Biznes Wprost.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy