Reklama

[WYBORY 2019] Masz wątpliwości, jak głosować? Zadaj nam pytanie! [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

[WYBORY 2019] Masz wątpliwości, jak głosować? Zadaj nam pytanie! [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ruszamy z wyborczym cyklem "Pytam. Korso24 odpowiada". To nie miejsce na promocję kandydatów, to miejsce, gdzie Ty, jako wyborca będziesz mogła, mógł rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące głosowania. Zadaj nam pytanie: kontakt24@korso.pl lub na facebookowym messengerze albo w komentarzu do tego artykułu, a my w tym artykule, który będzie na bieżąco aktualizowany, udzielimy Ci odpowiedzi. Zachęcamy do korzystania. Odpowiedzi weryfikujemy z pomocą Państwowej Komisji Wyborczej.

ARTYKUŁ W TRAKCIE EDYCJI

PYTANIA CZYTELNIKÓW:

Pani Jola: Jestem z Krakowa, ale od 10 października przebywam w szpitalu rehabilitacyjnym w Krynicy. Nie zgłosiłam się w tamtejszym urzędzie gminy na listę wyborców, gdyż chcę przyjechać do Krakowa głosować w miejscu stałego zamieszkania. W szpitalu powiedziano mi jednak, że nie mogę głosować u siebie, gdyż na czas pobytu w szpitalu mam czasowe zameldowanie w Krynicy. Czy tak jest faktycznie?

Korso24: Pani Jolu, Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie przekazała nam, że może Pani głosować w szpitalu.

Pan Piotr: Kilka dni temu zmieniłem miejsce zamieszkania. Wymeldowałem się ze starego miejsca zameldowania, ale nie zdążyłem się zameldować w nowym miejscu zamieszkania. Czy będę mógł głosować w wyborach 13 października?

Korso24: Panie Piotrze, jak przekazała nam Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie, w momencie wymeldowania, został Pan automatycznie usunięty z listy wyborców w OKW, podlegającej pod teren, na którym był Pan zameldowany. Jeśli nie zdążył Pan się zameldować do dnia dzisiejszego (11 października), nie figuruje Pan na żadnej liście wyborców. Jak sugeruje Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie, może Pan zameldować się w nowym miejscu zamieszkania jeszcze dziś, ale nie ma gwarancji, że właściwy organ "wciągnie" Pana na listę wyborców w nowej OKW. W tym celu należałoby zadzwonić do urzędu miasta/gminy i upewnić się, że na tej liście już się Pan znajduje.

---

Pani Aga: Dzień dobry. Wzięłam ślub i zmieniłam nazwisko. Akt ślubu jest już wydany i w rejestrach USC figuruję już pod nowym nazwiskiem. Ale nowego dowodu jeszcze nie mam. Czy będę mogła w ogóle głosować?
Obawiam się, że na liście wyborców będę pod nowym nazwiskiem, a ja mam dokumenty jeszcze ze starym.

Korso24: Pani Ago, jest Pani w takiej samej sytuacji jak pani Paulina i Pani Małgorzata, które to Panie o to pytały wcześniej. PKW przekazała nam informację, że powinna Pani zabrać ze sobą do lokalu wyborczego dotychczasowy dokument tożsamości ze zdjęciem (np. dowód osobisty lub paszport) oraz akt z rejestru stanu cywilnego, potwierdzający zmianę nazwiska.

---

Pani Ewa: Zmieniłam miejsce stałego zameldowania. W którym miejscu zameldowania będę mogła głosować? W obecnym czy w starym, z którego zaznaczyłam, żeby mnie wymeldowano?

Korso24: Pani Ewo, jesteśmy w kontakcie również z Delegaturą Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie. Przekazała nam informację, że w momencie wymeldowania została Pani z automatu skreślona z listy dotychczasowej OKW, a dopisana do okręgu, w którym się Pani zameldowała. Ale ponieważ zameldowanie nastąpiło tuż przed wyborami, prosimy o sprawdzenie, czy właściwy organ zdążył wprowadzić Pani dane związane z nowym zameldowaniem i przekazać je do włąściwej komisji wyborczej. Najlepiej zadzwonić do urzędu miasta/gminy, w którym się Pani zameldowała.

---

Pan Tadeusz: Wylatuję z Polski samolotem 12.10 i będę 13.10 w USA. Jaka jest możliwość głosowania?

Korso24: Panie Tadeuszu, jak Pan zaznaczył, wybory do polskiego parlamentu w Stanach Zjednoczonych Ameryki odbywają się 12 października, zatem będąc tam dzień później nie będzie miał Pan możliwości zagłosować. W trakcie lotu nie będzie możliwości głosowania, w przeciwieństwie do statków morskich, gdzie za organizację głosowania odpowiada kapitan. Jeśli nie chce Pan stracić swojego głosu, może Pan oczywiście lot przełożyć na dzień następny. Albo na dzień wcześniejszy - wówczas tylko do dziś, 10 października, ma Pan czas, by zgłosić do właściwego konsula, gdzie będzie chciał Pan głosować na terenie USA.

---

Pan Adam: Jestem z Gdańska, ale będę głosował za granicą. Nigdzie w internecie nie mogę znaleźć informacji na temat tego, kto a właściwie jaki okręg otrzyma mój głos. Inaczej mówiąc, czy mogę głosować za granicą na osoby z mojego okręgu wyborczego w Gdańsku?

Korso24: Panie Adamie, jak przekazała nam Państwowa Komisja Wyborcza, wszyscy głosujący zagranicą niezależnie od kraju, w jakim przebywają, będą głosować na kandydatów z Okręgu wyborczego nr 19 dla Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawa. Na kandydatów do Senatu głosujemy wybierając okręg 44. Lista kandydatów do Sejmu, na których będzie mógł Pan głosować znajduje się TUTAJ. Lista kandydatów do Senatu znajduje się TUTAJ.

---

Pani Małgorzata: Witam zawarłam związek małżeński 14.09.2019. Mieszkam za granicą i nie mam jeszcze nowych dokumentów czy mogę zagłosować i posługiwać się starym dowodem osobistym z panieńskim nazwiskiem?

Korso24: Pani Małgorzato, jest Pani w takiej samej sytuacji jak pani Paulina, która poniżej pytała dokładnie o ten sam przypadek. PKW przekazała nam informację, że powinna Pani zabrać ze sobą do lokalu wyborczego dotychczasowy dokument tożsamości ze zdjęciem (np. dowód osobisty lub paszport) oraz akt z rejestru stanu cywilnego, potwierdzający zmianę nazwiska.

---

Pan Przemysław: Co jeśli zarejestrowałem się w ambasadzie na głosowanie, jednak pozostałem w kraju i chcę głosować w swojej miejscowości? Czy muszę to gdzieś zgłosić?

Korso24: Panie Przemysławie, otrzymaliśmy odpowiedź w sprawie Pana pytania od rzecznika Krajowego Biura Wyborczego. Oto ona: Osoba, która złożyła wniosek o dopisanie do spisu wyborców u właściwego konsula i w efekcie została przez niego dopisana do spisu wyborców, nie będzie ujęta w spisie wyborców sporządzanym na podstawie rejestru wyborców w gminie, w której mieszka na stałe. Osoba, o której mowa powyżej, może zawnioskować u właściwego konsula o zaświadczenie o prawie do głosowania, z którym to zaświadczeniem będzie mogła zagłosować w dowolnie wybranym przez siebie obwodzie głosowania – zarówno w Polsce, jak i za granicą, a nawet na polskim statku morskim.

---

Pan Kamil: Czy jeżeli oddam prawidłowo głos na kandydata do Sejmu, ale oddam pustą kartkę odnośnie kandydata do Senatu, to czy mój głos do Sejmu będzie ważny?

Korso24: Panie Kamilu, otrzymaliśmy odpowiedź w sprawie Pana pytania od rzecznika Krajowego Biura Wyborczego. Oto ona: Karty do głosowania w wyborach do Sejmu i w wyborach do Senatu są odrębne, a wybory do Sejmu i do Senatu – tajne, zatem oddanie nieważnego głosu w wyborach do Senatu nie wpływa na ważność głosu w wyborach do Sejmu i odwrotnie. Instrukcję, jak poprawnie oddać głos każdy wyborca znajdzie w lewym dolnym rogu na każdej karcie do głosowania. Przypominamy, że jeśli wyborca postawi na karcie do głosowania więcej niż jeden znak X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) albo nie postawi go wcale, jego głos będzie nieważny.

---

Pani Paulina: Niedawno wyszłam za mąż i jestem w trakcie wyrabiania nowych dokumentów (będą gotowe kilka dni po wyborach). Głosuję za granicą i system pozwala mi się zarejestrować tylko pod nowym nazwiskiem, gdyż tylko to zgadza się z ich bazą danych. Czy zostanę dopuszczona do głosowania, jeśli na wszystkich moich dokumentach widnieje jedynie nazwisko panieńskie?

Korso24: Pani Paulino, PKW przekazała nam informację, że powinna Pani zabrać ze sobą do lokalu wyborczego dotychczasowy dokument tożsamości ze zdjęciem (np. dowód osobisty lub paszport) oraz akt z rejestru stanu cywilnego, potwierdzający zmianę nazwiska.

---

Pani Barbara: Co muszę zrobić, żebym mogła głosować, a nie posiadam żadnego meldunku?

Korso24: Pani Barbaro, to najczęściej zadawane nam pytanie. Odpowiedź znajdzie Pani w tym artykule: [WYBORY 2019] Nie masz meldunku w ogóle? I tak możesz głosować [DO POBRANIA] Tam również do pobrania wniosek, który należy zgłosić do urzędu.

---

Pani Linda: Nie posiadam żadnego meldunku, a chciałabym zagłosować. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Korso24: Pani Lindo, obszerne informacje znajdzie Pani w naszym artykule, który poświęciliśmy dokładnie temu tematowi. Mamy nadzieję, że rozwiązaliśmy Pani problem. Gdyby miała Pani dodatkowe pytania - jesteśmy do dyspozycji. Artykuł dostępny jest tu: [WYBORY 2019] Nie masz meldunku w ogóle? I tak możesz głosować [DO POBRANIA] Tam również do pobrania wniosek, który należy zgłosić do urzędu.

---

Czytelnik: Czy w Filadelfii będzie komisja wyborcza i adres?

Korso24: Drogi Czytelniku, tak, w Filadelfii będzie komisja obwodowa. Podajemy informacje: Obwód głosowania nr 206, siedziba obwodowej komisji wyborczej, Filadelfia, Stowarzyszenie Domu Polskiego, 9150 Academy Road, Philadelphia, PA 19114

---

Pan Arkadiusz: Czy cisza wyborcza obowiązuje też na Facebooku?

Korso24: Panie Arku, owszem, cisza wyborcza obowiązuje również na Facebooku i innych mediach społecznościowych. Oznacza to, że od północy z piątku na sobotę aż do zakończenia głosowania nie może Pan publikować wpisów zachęcających do głosowania na konkretnego kandydata. Oczywiście starych wpisów przed ciszą wyboczą nie mamy obowiązku usuwać, ale UWAGA: nie można ich ani udostępniać ani na nie reagować (dodając komentarz, klikając w "lubię to").

---

Pani Katarzyna: Czy mogę sobie zrobić zdjęcia w lokalu wyborczym?

Korso24: Pani Katarzyno, tak, ale nie może Pani fotografować innych osób, w tym także członków komisji wyborczej. Selfie z urną nie jest zabronione, możemy zrobić zdjęcie naszej ręki w momencie wrzucania karty do głosowania do urny. Robiąc zdjęcie nie może Pani zakłócać przebiegu głosowania.

---

Pani Anna: Co mam zrobić, jeśli w dniu wyborów będę poza miejscem zameldowania, a chcę zgłosować? Jakie mam możliwości?

Korso24: Pani Anno, jeśli chce Pani głosować w najbliższych wyborach do Sejmu i Senatu poza miejscem swojego zameldowania, ma Pani aż 3 możliwości do wyboru:

 1. Złożenie wniosku o wpisanie do rejestru wyborców – można to zrobić tu Można być tylko w jednym rejestrze wyborców.
 2. Złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców przez internet lub w urzędzie. Do spisu wyborców można dopisać się tylko na najbliższe wybory.
 3. Zgłoszenie się po zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy.

---

Pan Kazimierz: Będę głosował za granicą (Niemcy), zgłoszenia już dokonałem. Mam pytanie, w jaki sposób będą odbywały się wybory, na jaką listę lub kandydata będę mógł głosować? Z czym to jest związane? Czy będę mógł głosować obojętnie na jaką listę i obojętnie na jakiego kandydata? Czy związane to jest z jakąś rejonizacją komitetów i kandydatów? Dziękuję z góry za odpowiedź.

Korso24: Panie Kazimierzu, jak przekazała nam Państwowa Komisja Wyborcza, wszyscy głosujący zagranicą niezależnie od kraju, w jakim przebywają, będą głosować na kandydatów z Okręgu wyborczego nr 19 dla Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawa. Na kandydatów do Senatu głosujemy wybierając okręg 44.

---

Pan Kazimierz: Mimo szczerych chęci i straconego czasu, na poszukiwania w internecie, nie wiem jacy kandydaci są na listach z Okręgu wyborczego nr 19 dla Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawa. Gdzie mogę znaleźć kandydatów z tego okręgu?

Korso24: Panie Kazimierzu, lista kandydatów do Sejmu znajduje się TUTAJ. Lista kandydatów do Senatu znajduje się TUTAJ.

  ---

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE