Reklama

Wszystkich Świętych bez procesji. Znamy wytyczne Kurii Rzeszowskiej

Opublikowano:
Autor:

Wszystkich Świętych bez procesji. Znamy wytyczne Kurii Rzeszowskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przedstawiła proboszczom zasady organizacji nabożeństw 1 listopada. W głównej mierze chodzi o organizowanie uroczystości. Jest też apel do seniorów o pozostanie w domach.

Instrukcje podawane przez Kurię Rzeszowską są jasne. Kościoły diecezji powinny respektować aktualne rozporządzenia w związku ze stanem epidemii i przygotować się na ewentualne zmiany, jeżeli treść obostrzeń ulegnie przekształceniu. 

- Jeśli by tak się stało, należy odpowiednio reagować, informując o tym wiernych.


- czytamy na stronie kurii. 


CZYTAJ TAKŻE:

Co słychać na Podkarpaciu?


Seniorzy powinni zostać w domu

Instrukcje podawane dla proboszczów mówią, że msze św. w uroczystość Wszystkich Świętych, które są sprawowane na cmentarzach, powinny być przeprowadzone nie wewnątrz kaplic, ale na zewnątrz, tak, aby wierni mogli w nich uczestniczyć zachowując bezpieczną odległość.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki apeluje o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące później. Apel dotyczy również osób starszych, które abp Gądecki zachęca do pozostania w domach oraz uczestnictwa w mszach świętych. 

- W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we mszach świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w uroczystość Wszystkich Świętych.


- przekonuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.


CZYTAJ TAKŻE: 

Wyleczę COVID-19 w 48 godzin! - tak twierdzi pediatra z Przemyśla


Co z procesjami?

Na głównych cmentarzach Rzeszowa (Wilkowyja i Pobitno) 1 listopada, jak co roku odbędą się msze o godz. 14.00, ale na zewnątrz kaplic, bez udziału biskupów i delegacji księży z rzeszowskich parafii oraz bez procesji za zmarłych.

W komunikacie czytamy, aby nie organizować tradycyjnych procesji z modlitwami za zmarłych, ani w drodze na cmentarze, ani na samych cmentarzach. Symboliczne procesje można odprawić w w budynkach kościołów parafialnych, ale tylko z udziałem celebransa i asysty liturgicznej.

W Rzeszowie w Zaduszki nie będzie również tradycyjnej procesji na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej. W tym dniu bp Jan Wątroba odprawi mszę św. w katedrze rzeszowskiej o godz. 18.00. Po Eucharystii odbędzie się procesja za zmarłych wewnątrz katedry.

Obostrzenia i propozycję rozwiązań

Przypominamy, że w trakcie nabożeństw kościelnych, odbywających się w żółtej strefie, w kościele może przebywać tylko jedna osoba na cztery metry kwadratowe. W czerwonej strefie limit wynosi jedną osobę na siedem metrów kwadratowych. 

Podczas rozmów rządu z  Episkopatem Polski pojawiły się propozycję zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych. Mimo głosów nawołujących do zamknięcia nekropolii, postanowiono tego nie robić. Głównym argumentem przeciwko zamknięciu cmentarzy okazał się fakt, że dla wielu Polaków tradycja odwiedzania grobów jest niezwykle istotna. 

Oryginalny pomysł miał rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar, który proponował wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy w okolicach 1 listopada. Takie rozwiązanie nie znalazło  uznania u przedstawicieli władzy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE